Търговията на щатските пазари е безпрецедентна
Обикновено широкият индекс S&P 500, който е съставен от 500-те най-големи щатски компаниии, се приема за стабилен и слабо волатилен борсов индикатор.
Или поне много по-малко волатилен, в сравнение с индекса, следящ представянето на малките и средни щатски компании – Russell 2000.
Последните седмици са безпрецедентни за щатския пазар. Това се доказва от факта, че индексът, следящ волатилността на широкия Standard & Poor’s 500 Index, е затворил при стойност над тази на индекса, следящ волатилността на Russell 2000, шест пъти от 24 август насам.
За сравнение, това се е случвало само два пъти през последните единадесет години.
Тази странна ситуация е поредното доказателство за това как се отразява поскъпващия долар и забавянето на китайската икономика върху щатския пазар.
Въпреки че традиционно малките и средни компании се приемат за по-рискови, индексът Russell 2000 на практика се е представял по-добре от S&P 500, като е загубил 9.9% в шестте сесии на сериозни загуби до 25 август.
За сравнение, широкият щатски индекс се е понижил с 11% за същите тези шест борсови сесии.
Средният индекс на волатилността за Russell 2000 е при ниво от 20.2 за периода между 2011 и 2014 година спрямо 15.4 за този, следящ волатилността при S&P 500.
Промяната в тази тенденция се предопределя основно от рязкото повишение при индекса VIX. Той е с около 67% над средните си нива за последните три години спрямо 36% над средното нива за показателя при индекса Russell.