Как валутните манипулации промениха пазара?
През май четири големи банки се признаха за виновни по обвинения в опити за манипулиране на валутните пазари, а други две бяха глобени с близо 6 млрд. долара по друго глобално разследване.
Вижте още: Злоупотребяват ли големите банки на валутните пазари?
Как обаче тези скандали промениха валутните пазари?
Изследване на Greenwich Associates сочи, че клиентите на банките са много чувствителни към опитите им да манипулират големия, в размер на близо 5.3 трилиона на ден, валутен пазар.
Манипулациите, осъществявани чрез частни чат-стаи сред трейдърите, са довели до няколко сериозни промени на валутните пазари.
На първо място, дилъри и трейдъри от банките се ограничават в даването на мнения, прогнози и търговски стратегии, които могат да се приемат като конфликт на интереси.
На дилингите на банките е забранено да изнасят каквато и да е информация, която може да се приеме като конфиденциална за позициите на техните клиенти.
„Дилърите се разграничават от каквито и да е действия, които могат да бъдат възприети от регулаторите като злоупотреба с конфиденциалността в търговията“, коментира Джаспър Кларк, консултант и автор на изследването.
На второ място, инстантните съобщения между дилърите вече не се толерират. Трейдърите все по-малко ползват стаи за чат и съобщения в работата си, според проучването, за да не компрометират финансовите институции, които представляват.
На трето място се регистрира ръст на електронната търговия. Обемите на транзакциите чрез електронни платформи са се повишили до 75% от общия обем сделки през изминалата година спрямо 60% през 2010 година.
И на последно място, като тенденция се оформя намаляване на броя на трейдинг отделите на банките. Все повече финансови институции прибягват към съкращаване на дилинг-отделите си като резултат от повишаващата се търговия през електронни платформи.