С деца в самолета
В продължение на година и половина семейството на Даниел Принс пътува многократно в самолет със своите 4 деца на възраст под 10 години. И всеки път чуват въпроси като „Но как успявате на пътувате с децата?“, „Те ОК ли са с това?“ или пък „Те държат ли се прилично в самолета?“.
Не закъсняват и извиненията защо останалите хора не пътуват с децата си – „Не можем да пътуваме, защото децата няма да седят мирно“ или „Ще бъде твърде стресиращо.“. Принс дава няколко съвета на тези родители, които е научил от честите пътувания с децата си.
Не го мислете толкова много. Дори не казвайте на децата си, че ще пътувате, докато не останат няколко седмици или дори дни до пътуването. Няма нищо по-лошо от това малки деца да се наслаждават на идеята, че ще пътуват със самолет в продължение на месеци.
Когато настъпи моментът да се качат на борда на самолета и да заемат местата си, очакванията, които сами са си създали, може да бъдат напълно разбити и това да доведе до страх или да ги разстрои.
Изберете часа на полета, така че да не съвпада с времето, когато децата са твърде уморени. Кацане в 10 вечерта винаги завършва със сълзи.
Вижте още: Пет трика, които ще ви помогнат, когато летите със самолет
Не им позволявайте да тичат преди полета, за да изхабят повече енергия. Когато човек се натоварва физически, тялото му отделя ендорфин и адреналин, което го кара да се чувства страхотно и превъзбудено в продължение на часове.
Затова не можете да очаквате детето да седне в самолета и да не мърда с часове. Вместо да тичат на летището, успокойте децата и се опитайте да ги накарате да поседят, докато стане време за качване в самолета, да гледат телевизия или каквото и да е друго занимание, което не изисква физическо натоварване.
Не носете 1000 играчки, книги, плюшени мечета и игри. Оставете ги да открият нови занимания, преди да им дадете играчките. Дайте им свободата да използват своята любознателност. Нашите тригодишни близнаци например много обичат да седят и да си слагат сами колана, да разлистват списанията в джоба на седалката пред тях, разказва Принс.
Но любимото им занимание е да разглеждат инструкциите за безопасност. Измислят си цели истории, като преминават от картинка на картинка и разказват какво се случва на всяка от тях. След това разглеждат списанието с офертите от безмитния магазин. То е пълно с ярки цветове, играчки, парфюми, часовници и т. н.
Купете им книжка със стикери. Има албуми със стикери за всяка възраст и всяка тема – спорт, хобита, ТВ програми, певци и т.н. Изберете я според интересите на детето, купете я от летището или няколко дни преди полета. Но не му я показвайте, докато не се качите в самолета. Там я сложете в джоба на предната седалка, без то да ви забележи.
Ако не прояви любопитство да види какво има в джоба, насочете вниманието му натам, така че детето само да открие книжката. Ще видите с каква радост и учудване ще открие, че е намерил сам албума с любимите му герои. Това работи много по-добре, отколкото, ако му го дадете и му кажете бъди добро дете и си играй с новата книжка.
Вижте още: Как се промени пътешестването през последните две десетилетия
Носете нещо за хапване. Но не бонбони, чипс или сладки. Кой би могъл да си помисли, че дете, което се натъпче със захар, ще може после да седи кротко. Ние винаги носим със себе си хрупкава краставица или пръчици моркови, нарязано на кубчета сирене чедър, ябълки, сушени плодове или ядки. Всичко това можете да приготвите вкъщи и да поставите в малки пликчета.
Потърсете помощна на електрониката. Тайно от детето свалете нов албум с песни, забавно приложение за смартфон или игра. Така ще спечелите часове спокойствие в самолета и много усмивки на лицата им. В самолетите за дълги полети има мултимедия, която също можете да използвате.
Опитайте се да ги приспите. Видите ли първата прозявка, действайте. Извадете им любимата плюшена играчка, прегърнете ги, погалете ги по косата.
Поръчайте си чаша вино или бира. Облегнете се и почивайте, отивате на почивка!