10 умения, с които дедите ни са оцелявали
Ако вземете един градски човек и го поставите в условия на живот на село, голяма е вероятността той да бъде изключително затруднен в оцеляването си.
Съвременният начин на живот превръща хората в изключително зависими. Те са зависими от колата, супермаркета, технологиите и т.н. Сами можете да продължите да изброявате.
Следващите 10 умения за оцеляване са простички. Добре е да ги усвоите, за да не изпадате в трудност, когато отидете на село, а близкият магазин е на десетки километри разстояние.
1. Отглеждането на храна
По време на Втората световна война е проведена кампания, стимулираща населението да поддържа градини у дома. Тези зеленчукови градини са необходими, за да облекчат потребностите на семействата от храна. По време на война хранителните запаси са изключително ценни и често тонове биват изнасяни към местата с бойните действия.
В наши дни можете да помислите за създаването на малка градина на балкона или двора, ако живеете в къща. Не се прехласвайте по цветята. Красиви са, но не се ядат.
2. Отглеждането на животни
В наши дни все още има хора, които отглеждат животни. В града обаче това е невъзможно. Да отглеждаш куче, коте и декоративен заек е едно. Съвсем друго е да отглеждаш животно, което след време ще сложиш на трапезата.
3. Лов и риболов
Все още има мъже, които обичат да ловуват животни. Това умение не е просто хоби. То е умение за оцеляване. Въпреки негативните оценки, истината е, че никой не гарантира, че няма да настане време, в което това да е ключът към оцеляването ви.
4. Консервиране на храна
У нас консервирането се практикува или от баби и дядовци, или от млади хора, които продължават традициите и обичат българската кухня. В световен мащаб обаче все по-малко са хората, които се занимават с консервиране на храна.
5. Ковачество
Трудно е, но пък можете да разучите това изкуство чрез видеа в интернет. Ще откриете много тънкости и дори може да се развълнувате. Ако електричеството спре, единствените хора, които могат да поправят метал, са ковачите.
6. Билколечение
Днес отивате в магазина и си купувате пакет билки, шишенце с екстракт и т.н. Сами обаче можете ли да наберете билка? Знаете ли за какво се използва? Как да я съхранявате?
7. Яздене на кон
Може да не го възприемете като умение за оцеляване, но едно време в Дивия Запад да откраднеш кон е било равностойно на смъртна присъда чрез обесване. Защо ли? Тъй като нямаш ли кон, буквално си безпомощен.
Днес язденето на кон е хоби, спорт, терапия.
8. Елементарно дърводелство
Всеки един човек е добре да знае как може да извърши основни ремонтни дейности у дома. Дърводелството е умение, което е в основата на правенето на мебели и други предмети от бита.
9. Ремонтиране и поправяне
Все повече западните общества се превръщат в тотални консуматори. Те използват уред или предмет. В момента, в който се развали, го хвърлят и купуват нов.
Не е нужно да бъдем толкова агресивни към ресурсите, които ни предлага природата. Да умееш да ремонтираш и поправяш е страхотно, независимо дали става дума за неработещ уред, счупена ваза, скъсана дреха и т.н.
10. Доене на крава
Можете ли да доите крава? Струва ви се лесно, но малцина са онези, които знаят наистина как се прави. Изисква се много повече от дърпане на зърната.