Големите компании, които преживяха ужасна 2016 г.
2016 беше бурна година по много фронтове. В света на бизнеса някои големи имена преминаха през особено тежки моменти през отминаващата година.
CNN припомня кои са компаниите, които искат по-скоро да забравят 2016 г.
Yahoo
Yahoo започна годината със съкращаване на 15% от служителите си. Технологичната компания призна по-късно, че е преживяла не един, а два големи пробива в масивите с лични данни, засегнали над един милиард потребители.
„Yahoo спечели златния и сребърния медал за най-големи хаквания в историята“, казва консултантът по онлайн сигурност Нему Нигам. Атаките поставиха под съмнение планираното придобиване на Yahoo от Verizon.
Спад на цената на акциите: Цената на акциите намаля с 14% от най-високото равнище, постигнато през септември, преди разкриването на първата хакерска атака.
Samsung
Годината започна впечатляващо за южнокорейския гигант в електрониката. Проблемите му започнаха, когато трябваше да изтегли милиони смартфони Galaxy Note 7, след като устройствата започнаха да избухват в пламъци.
Впоследствие компанията ограничи изтеглянето, като предлагаше замяна с телефони, за които твърдеше, че са безопасни. Оказа се обаче, че и при тях има риск от възпламеняване.
В крайна сметка, Samsung трябваше да спре напълно продажбата на телефона, което й струваше пропуснати печалби за милиарди долари и сериозно накърняване на имиджа й. Компанията беше принудена и да изтегли близо три милиона перални машини заради риск от взривяване.
Спад на цената на акциите: Цената на акциите на Samsung пострада от проблемите на Note 7, но впоследствие достигна рекордни висини благодарение на съобщението на компанията, че ще обмисли реформиране на сложната си структура.
Wells Fargo
Wells Fargo шокира американците през септември, като уволни 5300 служители, които тайно открили цели два милиона неразрешени сметки. Генералният директор Джон Стъмпф беше изслушан в Конгреса и в крайна сметка трябваше да подаде оставка.
Репутацията на банката беше помрачена и от ужасяващи разкази на бивши служители за напрегнатата работна среда, която възнаграждавала неетични практики.
Спад на цената на акциите: Цената на акциите на Wells Fargo се срина с над 12% в седмиците след избухването на скандала с тайните сметки. Но тя рязко се покачи след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.
Deutsche Bank
Махмурлукът от финансовата криза все още не е отминал за много големи финансови компании и тази година се оказа особено болезнена за Deutsche Bank. Най-голямата банка в Германия, която трябваше да се справя с ниските печалби и съкращения на работни места, а през септември преживя нов удар с искането на властите в САЩ да плати 14 млрд. долара за уреждане на съдебно дело, свързано с нарушения на търговията с ипотечни ценни книжа.
Това породи притеснения сред инвеститорите, че Deutsche Bank, смятана за най-големия единичен източник на риск в глобалната банкова система, няма средствата да плати подобна глоба.
Миналата седмица притесненията бяха успокоени в известна степен, след като банката съобщи, че е постигнала споразумение да плати 7.2 млрд. долара на американските власти за прекратяване на делото.
Спад на цената на акциите: В периода на най-големите страхове за финансите на Deutsche Bank през септември цената на акциите на банката достигна най-ниското си ниво от над 20 години. Тя значително се повиши след това, но все още е с над 20% по-ниска спрямо началото на годината.
Twitter започна 2016 г. с рязък спад на цената на акциите и признанието, че е загубила потребители в края на миналата година. Надеждите, че компанията може да намери изход от затрудненията, като бъде купена от по-голям играч, бяха обвити в мъгла през октомври.
Twitter реагира, като обяви съкращаването на стотици работни места и елиминирането на видео приложението си Vine. Проблемите продължиха и в последните месеци на годината, когато компанията спря за кратко акаунта на съоснователя Джак Дорси и изгуби още топ ръководители.
Спад на цената на акциите: Цената на акциите на Twitter преживяваше върхове и спадове тази година със слуховете, че може да бъде купена. Сега тя е с 20% по-ниска, отколкото в началото на годината.
Monte dei Paschi di Siena
В 544-те години от съществуването си италианската банка Monte dei Paschi едва ли е имала толкова тежки години като 2016 г. Затънала в лоши дългове на стойност 28 млрд. евро, най-старата действаща банка в света беше определена през юли като най-слабата голяма банка в Европа.
Банката се опитваше отчаяно да разреши сама проблемите си, но опитите й да набере пет милиарда евро от частни инвеститори се провалиха. Това я принуди да се обърне към италианското правителство миналата седмица с молба за спасителна помощ.
Спад на цената на акциите: Цената на акциите на Monte dei Paschi спадна с 88% от началото на годината.