Криптовалутите трябва да се регулират, смята шеф на биткойн борса
Криптовалутите трябва да бъдат регулирани поради риска всичко да излезе извън контрол в резултат на тенденцията все повече хора да инвестират в дигитални активи.
Това заяви ръководителят на една от най-големите онлайн борси за биткойн в Китай.
Биткойн и Етериум - двете най-популярни виртуални валути, демонстрират екстремна волатилност през последните месеци. След месеци на ръст, през май тази година биткойнът загуби 19% от цената си, което доведе до изтриване на 4 млрд. от общата капитализация на виртуалната валута.
През миналия месец цената на Етериум се срина от 319 долара до едва 10 цента буквално за няколко секунди на онлайн борсата GDAX. Виртуалната валута след това възстанови бързо стойността си, като драстичният спад се обясняваше с техническа грешка на борсата.
Поради силния интерес към дигиталните активи, някои анализатори смятат, че цената на биткойна може да достигне 100 хил. долара през следващите 10 години.
„Мисля, че се нуждаем от регулация за този нов вид клас активи, тъй като може да се появи агресия от страна на обществото“, каза Боби Лий, изпълнителен директор на BTCC, цитиран от CNBC.
„Предизвикателството е как да създадем нови правила около технологията“, посочи Лий по време на конференция в Хонгконг. „Мисля, че ще отнеме известно време на законотворците и регулаторите да одобрят правила и закони“, добави Лий.
Регулаторите вече проучват възможните начини за налагане на законова рамка на виртуалните валути. По-рано през настоящата година People's Bank of China направи ход в посока регулация на пазара, като накара онлайн борси за биткойн да внедрят система против пране на пари и даже отправи предупреждения към други участници на пазара да не нарушават правилата.
Някои видяха в действията на People's Bank of China опит за сваляне на цената на биткойн и част от опитите на Пекин да ограничи изтичането на капитал от страната.
Лий обаче не мисли така. По думите му, действията на Централната банка на Китай не са били репресивни, а по-скоро продиктувани от това, че регулаторът не е бил много добре запознат как точно се търгува биткойн.
Към днешна дата ситуацията в Китай е твърде несигурна за виртуалните валути. Съветник към People's Bank of China е посочил по-рано през този месец, че виртуалните валути са актив, който обаче не разполага с атрибутите, необходими за посрещане на нуждите на модерната икономика.
По думите на Лий, централните банки по света трябва да приемат идеята, че биткойн се търгува масово навсякъде по света.
„Това е ново нещо, на което централните банки трябва да обърнат внимание и да измислят какви правила са нужни и каква регулация трябва да има“, добавя Лий.