Китай пуска интернет комуникация, която не може да бъде хаквана
Хакерите се усъвършенстват все повече в извършваните атаки, но Китай е на път да създаде нова комуникационна мрежа, която не може да бъде хаквана. Поне в смисъл, че всяка извършена атака ще бъде засичана бързо, пише ВВС.
Технологията, до която е прибегнала страната, е квантумна криптография - радикално отклонение от съществуващите традиционни методи за криптиране. Китайският проект, разработен в град Дзинан, е смятан за крайъгълен камък от местните медии.
Пионерският проект е част от нещо по-голямо – Китай поема лидерството в технология, в която Западът от дълго време не се решава да инвестира. В мрежата на Дзинан около 200 потребители от армията, правителството, финансите и електрическия сектор, които ще могат да изпращат съобщения безопасно, знаейки, че само те могат да ги четат.
Навлизането на Китай в квантумната комуникация означава, че страната прави огромни крачки в разработването на приложения, които могат да направят по-сигурен все по-уязвимия интернет. Приложения, които други страни могат скоро да започнат да купуват от Китай.
Каква е технологията, в която страната излива огромни ресурси?
Комуникация, която не може да бъде хаквана
Ако изпратите съобщение, което не искате да бъде прочетено, традиционното криптиране скрива необходимия ключ за четене на съобщението в много трудна математическа задача. В какво се състои математическата трудност?
Трябва да мислите наистина бързо, за да решите задачата, като опитвате безкрайни комбинации от дълги цифрови ключове. През 2017 г. това означава, че трябва да използвате много мощен компютър.
Стабилните подобрения в мощността на компютрите означават, че базираните на цифри ключове трябва да бъдат удължавани периодично. Криптирането бързо става все по-уязвимо. Освен това има опасения, че развитието на квантумните компютри ще направи уязвим голяма част от модерния софтуер за криптиране.
Квантумната комуникация работи различно. Ако искате да изпратите съобщението си, първо отделно изпращате ключ, вграден в светлинни частици. Едва след това изпращате криптираното си съобщение и получателят ще може да го прочете с помощта на изпратения предварително ключ.
Голямото предимство на това т. нар. квантумно разпределение на ключове е, че ако някой опита да прихване светлинните частици, той ги променя или унищожава. Това означава, че всеки опит за хакване незабавно ще бъде забелязан от изпращача и от получателя, така че определението на мрежата е „неподлежаща на хакване“.
Изпреварване на Запада
Ако квантумната комуникация може да помогне за по-безопасни онлайн комуникации, защо Китай е толкова далеч напред? „Дълго време хората просто смятаха, че това не е нужно“, казва проф. Мюнгшик Ким от Imperial College в Лондон. И допълва, че не е ясно дали има пазар за тази технология.
“Математическата трудност на настоящата система за кодиране е толкова висока, че не се смяташе за необходимо да се прилага новата технология“, казва Ким. Изследването не е ново и Китай няма конкурентно предимство.
Страната е по-напред само в приложенията. Квантумният физик във Виенския университет в Австрия проф. Антон Зейлингер е пионер в областта. Той опитал да убеди ЕС още през 2004 г. да финансира повече квантумни проекти, но не успял.
„Европа изостава и това навреди на способността ни да се конкурираме“, казва Зейлингер. Квантумни мрежи действат в САЩ и Европа, но повечето са научни проекти и нямат търговски партньори.
Един от проблемите е, че е скъпо да се създават приложения, като мрежата в Дзинан. А тъй като все още няма пазар, е трудно да се привлекат инвеститори или правителства.
„Трябва да признаем, че когато Китай инвестира в нещо, страната има финансовата и човешката сила, които вероятно отстъпват единствено пред военната сила на САЩ“, казва Валерио Скарани, физик в Центъра за квантумни технологии в Националния университет на Сингапур.
Мрежата в Дзинан не е единственото приложение на квантумната комуникация, разработено от Китай. Миналата година страната изстреля сателит, снабден с тестова квантумна комуникация на далечни разстояния, която не може да бъде осигурена чрез кабели. Освен това има установена връзка между двата основни центъра в страната – Пекин и Шанхай, която позволява на двете страни да комуникират и да разберат кога ги подслушват други хора.
Макар все още да не е ясно дали квантумната комуникация ще се превърне в технологията заместител на традиционната крипрография, смята се, че тя е сред водещите кандидати. Когато китайски компании започнат да продават технологията, международните банки вероятно ще са сред първите им клиенти.