Азиатските акции поскъпват в очакване на данъчните реформи в САЩ
Азиатските акции поскъпнаха леко днес, игнорирайки загубите на Уолстрийт, докато дългоочакваният проектозакон за данъчна реформа в САЩ си проправя път в Конгреса. В същото време, по-високите лихви по щатските държавни облигации подкрепиха долара.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 0.1%, а японският Nikkei отчита лек ръст в следобедната търговия.
Dow Jones вчера се понижи с 0.15%, докато S&P 500 изгуби 0.32%, а технологичният Nasdaq затвори с 0.44% надолу.
“Мисля, че хората започват да се опасяват повече за проектозакона за данъците,” казва Харуми Тагучи, старши икономист в IHS Markit в Токио. “Дори и да бъде приет, ще отнеме известно време да се разбере дали той ще окаже ефект върху икономиката.”
Камарата на представителите в Конгреса най-накрая прие проектозакона вчера следобед, но в него има части, които не отговарят на правилата на Сената. Рано тази сутрин Сенатът гласува ревизирана версия на проектозакона, в която въпросните части са премахнати.
Очаква се по-късно днес Камарата на представителите да го гласува отново.
Проектозаконът предвижда намаляване на корпоративния данък от 35 на 21%. Това би повишило общите печалби на компаниите от S&P 500 с 9.1%, според анализатори на UBS, въпреки че според някои инвеститори тези очаквания вече са отразени в ръста на пазара напоследък.
Конгресът също така трябва да приеме закон за финансиране на администрацията до полунощ в петък, с който да се избегне частичното спиране на работата й.
По-високите лихви по щатските държавни облигации подкрепиха долара вчера, като лихвата по 10-годишните книжа достигна седемседмичен връх от 2.472%. За последно лихвата бе на ниво от 2.450% по време на азиатската сесия.
Доларът поскъпна с 0.1%, до 113.02 йени, докато еврото остава без промяна на ниво от 1.1842 долара.
Европейската валута получи подкрепа от по-високите лихви в еврозоната, поскъпвайки с 0.5% във вторник, когато управителите на централните банки на Естония, Словакия и Германия обсъждаха необходимостта дебатът да бъде изместен от изкупуванията на облигации към други инструменти, като лихвите.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, отчете леко повишение днес - до 93.458 пункта.
Биткойнът поевтинява с 3.8% на борсата Bitstamp, до 17 025.00 долара, губейки близо една пета от стойността си от достигнатия връх само преди три дни.
Фючърсите на щатския лек суров петрол продължиха да поскъпват, подпомогнати от спирането на тръбопровода в Северно море, от ограниченията в производството и от очакванията, че щатските петролни запаси ще отчитат понижение в пета поредна седмица.
Цената на щатския лек суров петрол бележи ръст от 0.3%, или 16 цента, до 57.72 долара за барел, след като добави 0.5% вчера. Петролът от сорта брент поскъпва с 0.1%, добавяйки 13 цента, до 63.88 долара за барел, след повишение от 0.6% вчера.