Приватизира ли Индия исторически обекти като Тадж Махал?
Активисти за опазване на културното наследство на Индия обвиниха правителството, че се опитва да приватизира историческите реликви като Тадж Махал.
Повод за недоволството е нова политика на местните власти, която позволява на частни компании да „осиновят” някои исторически и културни паметници, съобщава theguardian.com.
Опозицията в страната обвини премиера Нарендра Моди, че „отдава под наем” паметници на културата чрез новата политика,според която управлението на 95 исторически сгради и монументи ще бъде поето от частни компании.
Индийското министерство на туризма обяви през уикенда 5-годишен договор за 3.7 млн. долара с конгломерата Dalmia Bharat за управлението на известната Червена крепост от 17-ти век, намираща се в Делхи, както и за друга крепост в щата Андхра Прадеш.
Сред другите културни обекти в списъка, попада Тадж Махал, за когото се борят две компании и комплекса в Делхи от 12-ти век Кутб Минар, който е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Правителството твърди, че договорите, възложени по програмата, ще обхващат само развитието,оперирането и поддръжката на съоръженята около Червената крепост.
Компанията Dalmia Bharat ще има право да разполага реклама, да определя цената на билетите за туристи, респективно да печели пари от тяхната продажба, под надзора на властите.
Според правителството, всички приходи трябва да отиват за подобряване на паметниците, настоявайки, че компаниите нямат право да печелят от договорите, което изглежда леко нелогично, като твърдение.
Според критиците, новата политика реално представлява приватизация на реликви.
Странният случай със самоличността на ИндияКак се управлява страна с население 1.3 млрд. души?
Опозицията критикува идеята, настоявайки, че вместо това, управляващите трябва да отделят повече средства за поддръжка на културните ценности.
„Защо трябва да се отдават под наем? Тъжен и черен ден в нашата история”, казва Мамата Банерже, министър от щата Западна Бенгалия и отявлен критик на премира Моди в Twitter.
По думите на активистката и историк Рана Сафри, няма никаква яснота колко пари ще вложат корпорациите в обектите, но според нея, те със сигурност ще изкарват доста повече пари от билети, отколкото са платили по договорите.
Според новата политика, частните компании ще предоставят и историческа информация относно обектите.
Това е особено чувствителна тема за Индия, тъй като много от обектите в списъка са от епоха доминирана от мюсюлманско управление. Това провокира големи сблъсъци с някои националисти.
Така например, някои твърдят, че Тадж Махал е построен върху хиндуиски храм.
„Не сме сигурни какви исторически източници ще се използват за тези видео-гидове. Това остава сфера за притеснения”, казва Сафри.
Индия има около 3 700 исторически паметници, като 31 от тях са включени в списъка на ЮНЕСКО.