Мексико избра първия си ляв президент от 1934 г. насам
64-годишният ветеран от левицата Андрес Мануел Лопес Обрадор печели категорично президентските избори в Мексико, съобщава Reuters, цитирайки предварителните данни от вчерашния вот.
Бившият кмет на Мексико Сити е натоварен с огромни очаквания да се справи с корупцията в страната, а действията му се следят с нервност от инвеститорите, които се притесняват от някои твърде радикални точки в неговата програма.
Според екзит пола, Обрадор, който е известен и с прякора си АМЛО (абревиатура от първите букви на имената му), печели с над 20 процентни пункта пред своите опоненти и събира между 47 и 59% от всички гласове.
По всичко личи, че той ще бъде първият президент "левичар" след Лазаро Карденас, който печели изборите през далечната 1934 г.
Рикардо Аная от Партията на национално действие, който бе и най-младият кандидат в надпреварата, поздрави своя съперник с победата. "Хората искаха промяна", заяви той.
Кандидатът на управляващата досега Институционно-революционна партия Хосе Антонио Меаде също заяви, че признава резултатите от вота и поздрави Обрадор с победата.
Самият Обрадор често е сравняван с Доналд Тръмп заради трудния си характер, неприкрития национализъм и твърдия подход спрямо опонентите.
Самият Тръмп поздрави новоизбрания президент на Мексико с пост в Twitter, в който заява, че очаква с нетърпение да започне да работи с него и че могат да свършат много неща, които да са от полза и за САЩ, и за Мексико.
Очаква се още днес двамата да проведат първия си телефонен разговор. Тръмп вече постави на дневен ред възможността да наложи митническа такса върху вноса на автомобили от Мексико, ако се появят "търкания" с новите управляващи.
Отношенията между САЩ и Мексико (както и между САЩ и Канада) се усложниха заради нежеланието на Тръмп да поднови Северноамериканското споразумение за свободна търговия, известно като NAFTA.
Идеята на Тръмп за изграждане на стена по американско-мексиканската граница също ще е една от водещите теми, по която се очаква двамата президенти да разговарят в близко бъдеще.
От години Обрадор носи ореола на един от най-радикалните политици в страната, а на една от емблематичните му фотографии е с окърванена риза след удар от полицейска палка по време на уличен протест. Поддръжниците му обаче смятат, че той е помъдрял с годините и се е разделил с голяма част от крайните си възгледи.
Финансовият свят обаче изглежда разтревожен от политическата промяна в Мексико. Икономистът на Goldman Sachs Алберто Рамос заявява през Reuters, че балансът на силите - както на национално, така и на местно ниво се е променил драстично и за сега не е ясно какви ще бъдат последствията.
Инвеститорите следят отблизо представянето на партията на Обрадор MORENA, тъй като успоредно с изборите за президент, мексиканците гласуваха и за представители в горната и долната камари на парламента, за местни парламенти на мексиканските щати, както и за местни органи на властта в 1600 населени места.
Резултатите от изборите все още не са ясни, но ако MORENA спечели надмощие и в двете камари, притесненията на инвестиционната общност със сигурност ще се засилят, пише Bloomberg.
Победата на Обрадор обаче беше очаквана от пазарните участници. Песото дори поскъпна над процент до ниво от 19.68 сппрямо щатския долар, след като стана ясно, че загубилите кандидати няма да оспорват вота.
От средата на април насам мексиканската валута поевтиня с над 10%, но въпреки това се представя сравнително добре, в сравнение с много други развиващи се пазари, които пострадаха от отлива на капитали.
Борбата с бедността и корупцията ще бъдат сред приоритетите на новия държавен глава. Мексико разполага с икономика от 1.2 трилиона долара, която през последния четвърт век расте средно с по 2.5% на година, припомня Bloomberg.
За този период броят на милионерите и милиардерите в страната се увеличи многократно, но близо половината от населението на страната продължава да живее под линията на бедността.
Поредицата от технократски и пропазарни правителства успяха да постигнат отваряне на мексиканските пазари и да привлекат значителни чуждестранни инвестиции в страната, превръщайки я в четвъртия най-голям износител на автомобили в света. В много от регионите на страната този икономически напредък почти не се усеща.
Отварянето на енергийния пазар и серията от икономически реформи бяха сред големите успехи на досегашния президент Енрике Пеня Нието, но от друга страна постоянните корупционни скандали и нарастващата пръстъпност доведоха до масово недоволство и срив в политическия му рейтинг.
Засега АМЛО обещава, че няма да национализира предприятия, да вдига данъци или да излиза от NAFTA. Той е категоричен, че ще финансира щедрите си социални програми с драстични ограничения на корупционните практики, а не с раздуване на бюджетния дефицит.
Той обаче се противопоставя на някои от големите инфраструктурни проекти, като новото летище в Мексико Сити, чиято стойност е над 13 милиарда долара. Закани се и да прекрати договорите с петролните компании, подписани от Нието като част от енергийната му реформа.
Така или иначе, Енрике Пеня Нието ще остане на поста до декември, когато ще бъде и официалното встъпване в длъжност на новия президент. А дотогава инвеститорите вероятно ще продължат да гледат с тревога на радикалната политическа промяна в Мексико.