Защо някои хора обичат да спят повече от други?
Едва ли има възрастен, който не обича да си подремва, когато има възможност. След срямка сме отпочинали, освежени и презаредени с енергия. Предимствата на краткия сън през деня са доказани от множество проучвания. Според тях дрямката повишава нивата на концентрация и цялостната бдителност.
Но за някои хора този сън е по-необходим, отколкото за други. Може би вече има научно обяснение защо това е така, съобщават от The Independent.
Ново проучване върху мишки, проведено в Университета в Цукуба в Япония, разкрива генетична мутация, заради която се увеличава количеството сън, от което мишката се нуждае. Според изследователите това може да даде полезен поглед и върху човешките навици за сън.
Публикувано в списание Proceedings of the National Academy of Sciences, изследването отбелязва, че на този етап все още се знае малко за физиологичните механизми, които регулират съня.
В изследването е установено, че някои мишки са били будни по-малко време от обикновено и то през периода, когато те са най-активни - през нощта.
Оказва се, че SIK3 участва в много специфични регулаторни механизми, свързани със съня.
Водещият автор Takoto Honda добавя, че характеристиките на тази конкретна аминокиселина във въпросния протеин са сходни в животинското царство, което означава, че откритията са от значение и за хората и биха могли да се използват в текущите изследвания за нарушенията на човешкия сън
"Например при състояние на идиопатична хиперсомния пациентите изпитват силна нужда от сън през деня, както мишките в нашето изследване. Нашата работа може да помогне да обясни защо", казва той през The Independent.
Предполага се, че хората, които се нуждаят от повече сън - нещо, което те да наваксват чрез дрямка през деня - може би имат мутирали версии на същия протеин, проследен в изследването.
Въпреки това, тъй като проучването е проведено върху мишки, а не върху хора, няма начин да бъдем сигурни.
Но констатациите могат да бъдат сериозни, имайки предвид, че в САЩ един от всеки трима възрастни не се наспива достатъчно, според Центъра за контрол и превенция на заболяванията, който определя като норма седем часа на нощ.
Спането по-малко от тези седем часа на нощ е свързано с повишен риск от развитие на заболявания като затлъстяване, диабет, високо кръвно налягане, сърдечни заболявания, инсулт и психични проблеми.
Важно е да запомним, че за максимална полза от дрямката може да се наложи да реорганизираме работния си график, тъй като едно проучване твърди, че оптималното време да поспим е до 15:00. Ако се случи по-късно, това причинява нарушаване на циркадния ни ритъм, което може да създаде още повече проблеми в дългосрочен план.