Как Google може да промени британското здравеопазване?
Преди три години технологичната компания DeepMind, която е част от групата на Alphabet, стартира мащабен проект за дигитална трансформация на британското здравеопазване, който бе насочен към събирането, организацията и съхранението на пациентски данни.
Сега обаче Alphabet планира да интегрира услугата със своята интернет търсачка Google, с което предизвика остри критики на Острова и отново повдигна въпроса за сигурността на личните данни, съобщава Bloomberg.
DeepMind събира информация от медицинските досиета на милиони британци, която помага на лекарите да диагностицират заболяванията и да следят състоянието на своите пациенти. Но до този момент компанията не предвиждаше свръзване на нейния бизнес с този на Google.
Промяната в плановете веднага предизвика реакцията на британските правозащитни организации.
От Google са категорични, че пациентските данни ще бъдат защитени по същия начин, по който и досега, но според критиците интеграцията отваря вратата за мащабни злоупотреби. Те задават въпроса какво би станало, ако интернет компанията се опита със задна дата да свърже медицинските досиета с някои от останалите си приложения, като интернет търсачката и Gmail, които събират огромен обем данни за ежедневието на хората?
Как биха реагирали пациентите, а и медицинските заведения, ако тази информация бъде използвана с комерсиална цел?
"Google превръща пациентските данни в "тайна" интелектуална собственост, която гарантира, че лечението в бъдеще ще става все по-скъпо. Корпорациите се управляват от финансовите резултати, а в основата на Google Health стои преди всичко печалбата", смята Дебора Пийл от базираната в САЩ организация Patient Privacy Rights.
Дигиталната реформа обаче има и своите привърженици.
"С помощта на DeepMind и данните за британските пациенти, Google ще може да осигури същите ползи за хората на много други места по света доста по-бързо, отколкото ако разчиташе само на себе си. Радвам се, че нашата съвместна работа ще може да се превърне в реалност и то в много по-големи мащаби", заявява пред Bloomberg д-р Доминик Кинг, който стои в основата на приложението Stream, разработено с помощта на Google.
То служи за ранна диагностика и проследяване на тежки бъбречни заболявания.
От DeepMind изтъкват, че обработват медицинските досиета само с разрешението на съответните болници и медицински центрове, с които работят. Освен това те се съхраняват в център, който не е под шапката на Alphabet и няма физическа връзка с останалите данни от сървърите на компанията.
"Сливането с Google Health няма да промени това без съгласието на болничните заведения", заявяват още от компанията.
Противоречивото отношение към дигитализацията и събирането на данните обаче може да постави под натиск усилията на Alphabet да разшири пазара на здравните си услуги. Тя е само една от компаниите, които прогнозират мащабното влияние на big data в здравеопазването.
От Apple се насочиха към потребителите и компаниите за здравно застраховане, Amazon работи с големите компании и възможностите за осигуряване на техните служители, а Google се опитва да направи пробив в средите на лекарите и болничните заведения.