Ще продължи ли спадът в цените на петрола през 2019 г.?
В края на 2018 г. цените на петрола се сринаха с над 40% и в последните дни на декември, барел петрол тип WTI (бел. ред. американски лек суров петрол) се разменя на цени от около 46 долара, а брент за под 55 долара за барел. Това са най-ниските стойности на „черното злато" от август 2017 г.
Като цяло петролът навлезе в 2018 г. в добро настроение и продължи бичата инерция, набрана в последните две години. Цените на петрола нараснаха след споразумението между ОПЕК и Русия за свиване на производството. WTI дори достигна 4-годишен връх от над 77 долара за барел, а брент удари 87 долара.
В началото на октомври обаче ситуацията се промени коренно. Цените на “черното злато” се сринаха с над 20% и петролът бързо навлезе в мечи пазар.
Санкциите, наложени от президентът Доналд Тръмп върху петролната продукция на Иран, които на практика тласнаха цените нагоре, станаха безсмислени, след като през ноември президентът на САЩ направи изключение за 8 държави. Сред тях са някои от най-големите потребители на ирански петрол, като Китай, Индия, Япония и Южна Корея.
След средата на октомври петролът отбеляза най-лошата серия в историята си - 12 поредни губещи сесии. Изказванията на Доналд Тръмп в полза на по-ниските цени на петрола също не помагат на петролните бикове.
Всичко това се случи на фона на информациите, че Саудитска Арабия ще намали добива си с 500 000 барела през декември. Веднага се заговори и за реакция от страна на ОПЕК. Страните от картела прибегнаха до ново споразумение за намаляване на продукцията.
Очакванията за забавяне на световната икономика и свръхпредлагането може да продължат да тежат на цените на “черното злато” и през 2019 г. Анализаторите на Admiral Markets очакват цените на петрола да се понижат до 30-35 долара за барел през първата половина на следващата година, след което може да видим повишение обратно до 70-80 долара за барел.
За повече информация как да търгувате петрол и други суровини можете да се свържете с екипа на Admiral Markets UK клон България на 02/981 11 11 или да им пишете info@forextrade.bg.