МВФ: Криптовалутите клатят системата
Финансовите технологии, като дигиталните валути, „клатят” банковата система и трябва да бъдат следени в името на стабилността, става ясно от думите на шефа на Международния валутен фонд Кристин Лагард.
Според директора на МВФ, променящите се бизнес модели на търговските банки са свидетелство, че иновации, като криптовалутите, имат видимо влияние върху традиционните играчи в този сектор.
По думите й ролята на всички, които използват споделената блокчейн технология, независимо как се нарича – крипто, активи, валути и прочее, е да клатят системата, предава CNBC.
Лагард предупреждава, че подобна промяна във финансовия сектор трябва да бъде придружена с нова регулация.
„Не искаме иновации, които клатят системата толкова много, че можем да загубим необходимата стабилност”, казва тя.
Стартъпите и големите технологични компании все по-често разглеждат банковия сектор като мултимилионен пазар, който подлежи на промяна.
Facebook разработва своя криптовалута, докато Apple пуснаха собствена кредитна карта в партньорство с Goldman Sachs през миналия месец.
Банковият сектор отвърна на предизвикателството, като прави сериозни опити да интегрира новите технологии.
JPMorgan пусна дигитален актив на име JPM Coin, които се прилага за моментален сетълмент на трансакции между клиенти на институцията, докато Goldman Sachs разширява своята дигитална банка на име Marcus на международните пазари.
Според Лагард, технологичните компании, които навлизат в банковия сектор, „насилствено” трябва да бъдат обект на регулация.
„Трябва да се държат отговорни, за да може да им се има пълно доверие”, казва тя.
Коментарите на Кристин Лагард дойдоха след дискусия на МВФ във Вашингтон, посветена на това как парите и разплащанията се променят по света. В миналото тя е посочвала, че централните банки трябва да издадат свои виртуални валути, за да са в крак с променящия се пейзаж на финансовия сектор.
Една от основната характеристика на криптовалутите, като биткойна, е, че те са част от децентрализирана платежна система. С други думи – никой не ги притежава или регулира.