Богатите стават все по-богати, при това все по-бързо
През миналия месец Дейвид Гилмор - вокалистът на легендарната рок група Pink Floyd, продаде колекция китари за 21.5 млн. долара, включително своята прословута китара Fender Stratocaster, която беше придобита за близо 4 млн. долара от собственика на отбора по американски футбол Индианаполис Колтс.
Музикантът постави рекорд за продажба на музикални инструменти в благотворителен аукцион. Този рекорд дойде само седмици, след като аукционната къща Sotheby’s продаде картина на Клод Моне за 110.7 млн. долара – рекорд за платно на импресионист.
Пазарът е изключително горещ, като милиардерите по света не търсят само музикални инструменти или картини. Самите аукционни къщи вече са предмет на техния интерес.
Дни преди аукциона на Pink Floyd, френско-израелският магнат Патрик Драхи, чиято фирма Altice се радва на завидни успехи в САЩ, придоби Sotheby’s за сумата от 3.7 млрд. долара.
Добре дошли в най-дългия период на икономически възход в историята на САЩ. Това навярно е най-подходящото описание на гигантската пропаст, която се разтвори между ексремно богатите хора и всички останали, пише Reuters.
Щатската икономика записа своя рекорден 121-ви месец на растеж в началото на тази седмица.
Големите сделки стават все по-големи – от корпоративни сливания и придобивания до богаташи, купуващи луксозни имоти, спортни отбори, яхти и прочее. Броят на милиардерите в САЩ е скочил над два пъти през последните 10 години - от 267 души през 2008 г. до 607 през тази година, по данни на UBS.
Богатите стават по-богати и това се случва все по-бързо, казва Джон Матюс, ръководител Управление на частно богатство в UBS. “Желанието за потребление се повиши”, добавя той.
В същото време има признаци за задтруднения и стагнация сред представителите на хората с по-ниски доходи. Най-богатата 1/5 от населението на САЩ притежава 88% от благосъстоянието в страната - дял, който непрекъснато расте в последното десетилетие, сочат данните на Федералния резерв към 2016 г.
Американците, които получават федерални купони за храна, достигат цели 39 млн. души. Това е под пика от 2013 г., но от друга страна е 40% повече спрямо 2008 г., въпреки че населението на страната е нараснало с 8% през този период.
Преди десетилетие подобни ръстове бяха възможни. Финансовата система беше бъркотия, а хората се страхуваха от евентуални банкови провали, които могат да подкопаят капитализма.
Политиците се опитаха да стабилизират пазарите и да вдигнат цените на активите, като в същото време жилищният пазар се срина. Но не бяха положени такива усилия за справяне с нервенството в доходите и разпределението на благата.
В наши дни много от признаците за наличие на супербогати хора, които се проявяваха преди кризата, отново са на дневен ред.
Ефектът на богатството
Примерите са големи и малки.
Цената на вечеря в един от най-луксозните ресторанти в Калифорния е скочила с 35%, до средно 325 долара на човек, спрямо 240 долара преди 10 години. Това е над инфлацията през този период, която възлиза на около 20%.
Таксатата за бакалавърска програма в един от университетите от Брашляновата лига възлиза на 60 хил. долара годишно спрямо 39 хил. долара през 2008 г.
Индексът S&P 500, който измерва състоянието на щатския капиталов пазар, скочи тройно през последното десетилетие. Поставен беше и рекорд за най-скъпа продажба на имот, след като инвеститорът Кен Грифин купи жилище за 238 млн. долара, намиращо се до Сентръл парк в Ню Йорк.
Долните 50% в САЩ държат едва 1% от богатствотоНеравенството в САЩ се увеличава все повече
Наемите в Ню Йорк растат с два път по-бързи темпове от заплатите, по данни на StreetEasy за периода 2010-2017 г., което притиска до стената мнозинството хора, които не могат да се похвалят с доходите на богатите си сънародници.
Цените на жилищата в САЩ са недостъпни толкова, колкото бяха и през 2008 г., показва проучване на ATTOM Data Solutions. Броят на бездомните хора, спящи в приюти, е скочил с 70% през последните 10 години, по данни на Coalition for the Homeless.
През последното десетилетие се появиха редица примери, че за някои хора е по-изгодно да живеят като бездомници, отколкото да изплащат жилище или да плащат наем.
„Зоните без наличие на ресурси не се подобряват; възможностите за настаняване също не стават по-добри”, казва Каролин Вали, изпълнителен директор на Central Berkshire Habitat For Humanity в Питсфийлд, Масачузетс.
Икономисти смятат, че икономическата експанзия се дължи на стимули, като данъчни облекчения и ниски лихвени нива. Те са обезспокоени, че при една евентуална рецесия първите, които ще загубят работата си, са именно хората с ниски доходи.