Понякога психологическото ни състояние пречи, за да започнем да тренираме. Когато нямаме сили, на преден план излизат емоциите.

В такива моменти не е излишно да си спомним какви са ползите от спорта.

Как физическата активност влияе на психиката

Тежките психологически състояния и травми е желателно като начало да се обговорят с психолог. Физическата активност обаче остава един от бързите и достъпни начини да си върнете увереността в себе си.

Още през 1769 г. лекарят Уилям Бухан е казал, че отсъствието на упражнения е един от най-влиятелните фактори, които правят живота на човека нещастен и кратък.

Мозъкът

Изследване от 2019 г., публикувано в списанието JAMA Psychiatry, потвърждава, че физическата активност помага да се справим с хроничния стрес и предпазва от развитие на депресия.

Учените са се убедили, че умереното физическо натоварване въздейства позитивно върху хипокампа – той отговаря за емоционалните реакции и механизмите на паметта.

Защо хората избягват спорта

Статистиката показва, че всеки четвърти човек е изложен на психично заболяване. Въпреки очевидната полза за физиката и емоционалното състояние, всеки втори не иска да се натоварва с упражнения.

По данни на Националната служба по здравеопазване на Англия, около 58% от жените и 66% от мъжете следват препоръките за физическа активност и спортуват не по-малко от 2.5 часа на седмица. Много хора не спортуват, оправдавайки се, че нямат време, или смятат, че активният начин на живот не им подхожда.

Физическа активност и пасивност

Когато в края на деня силите са към края, някои се опитват да се отпуснат пасивно. Обръщат се към интернет, не излизат от дома си, играят на конзола, не стават от дивана.

Деймиън Янг в книгата How to Think About Exercise предупреждава, че сме започнали да възприемаме своето съзнание и тяло като конфликтни части и ги разделяме. Спортът помага да подобрим и едното, и другото.

5 съвета как да започнете да тренирате редовно И да не се откажете


Как се лекуваме чрез спорт?

Ако сте решили да спортувате, няма смисъл веднага да отивате във фитнеса или да тренирате цял ден. Като начало пробвайте да замените ежедневното гледане на сериал с разходка с умерено темпо. Повторете това упражнение няколко пъти.

За хората в тежко психологическо състояние всеки един опит да спортуват може да се стори като издевателство. По време на депресия у мнозина мотивацията я няма. Необходимо е да поработите върху себе си. Намерете начин да се заставяте да излизате навън. Открийте съмишленици.