Най-големият остров в света, който започна да привлича туристи
Със своето странно име, отдалечено местоположение и мистерия, остров Гренландия бързо се превръща в скрит фаворит сред туристическите дестинации през 2020 г.
Преди да планират пътуване до острова, повечето туристи не знаят много за арктическата дестинация.
Истината зад името
Гренландия е земя, на която лесно можете да видите глетчер или айсберг. Нещо повече – всъщност островът е вторият най-голям континентален глетчер в света.
Тогава защо дестинацията се казва Гренландия (Greenland – зелена земя), при положение че име, отразяващо ледената същност на острова, би било по-подходящо?
Историята на първото норвежко селище, основано на острова, е свързана с мореплавателя Ерик Торвалдсон, по-добре познат с прякора си Ерик Червения.
Изследователят избрал името Гренландия за новия си дом с конкретната цел да привлича повече хора към новооткритата територия. В крайна сметка, „зелено” звучи доста по-актрактивно от „заледено”.
Но може би истинската причина за името на острова е това, че през 1000 година след новата ера Гренладия е била значително по-зелена, отколкото в наши дни, а викингите имали практиката да кръщават местности на нещо, което са видели с очите си, пише CNBC.
За съжаление, в наши дни островът започва да се завръща към зеленото си минало, главно поради глобалното затопляне. Айсбергите на Гренландия се топят с обезспокоителни темпове.
В резултат на изображенията, показващи как Гренладия става все по-зелена, които се разпространяват по света, хората започват да виждат отдалечената територия в нова светлина.
Понастоящем Исландия се радва на далеч по-висока популярност спрямо Гренландия, която бива разглеждана като по-спокойна туристическа дестинация.
Изявлението на щатския президент Доналд Тръмпм от август 2019 г., че проучва възмножността за придобиване на Гренландия също помогна за рекламата на острова.
Гренландия, която не е за продан, се изстреля в търсачката на Google в резултат на това, че хората по света започнаха да се вълнуват от острова след обявените намерения от Тръмп.
Топящата се Гренландия като туристическа дестинация
Местното население на Гренландия в мнозинството си е от инуитски етнос (ескимоси), като наричат острова Kalaallit Nunaat. Населението на острова възлиза на едва 56 хил. души, поради което не е чудно, че броят на туристите през 2019 г. надвиши числеността на жителите на Гренландия.
Изпълнителният директор и съосновател на туристическата компания 50 Degrees North Тийтсе Стелма посочва, че фирмата му постига 400% ръст в резервациите през тази година.
„Гренландия е чудесна алтернатива на Исландия, с по-малко туристи и доста по-автентични изживявания”, казва той.
Островът обаче не е нискобюджетна дестинация. „Посещаването на Гренландия не е евтино, като полетите могат да бъдат скъпи”, казва Стелма.
За автора, журналист и водач на полярни експедиции Дейвид Макгоникал, който е посещавал Гренландия над 20 пъти през последните две десетилетия, датският протекторат винаги е бил изненадващ остров на спокойствие.
„Има магазини и супермаркети, но цените са високи; хората са приятелски настроени, но съвсем естествено, са резервирани. Пейзажът и дивата природа са най-интригуващото нещо”, казва Макгоникал.
Какво да правим в Гренландия?
Повечето визити на острова предлагат изживявания сред дивата природа. Туристите могат да практикуват катерене, да карат каяк, да ловят риба в ледовете и прочее.
Разходките из острова не са лесно начинание, въпреки че все пак има пътища между отделните населени места. Един на всеки двадесет жители на Гренландия разполага с автомобил, като повечето разчитат на ферибот за транспортните си нужди.
Фериботът също е популярен сред туристите, които искат да разглеждат айсберги отблизо.
Полетите на Air Greenland са друга опция, която предлага чудесна гледка над острова, тъй като самолетите летят на ниска височина.
От 70-те населени места в Гренладния, едва 13 разполагат с писта, което прави хеликоптерите друга популярна форма на транспорт.
Докато повечето посетители се насочват към западното крайбрежие, дивото източно крайбрежие е дом на Scoresby – най-големия фиорд в света.
Източното крайбрежие е локация, в която туристите най-често могат да видят полярна мечка.
Кога да пътувам?
Късият туристически сезон означава, че посещенията достигат пика си по време на летните месеци, когато дните са безкрайни (от края на април до края на август, в зависимост от географската ширина).
Летните температура могат да достигнат 10 градуса по Целзий, а Северното сияние може да бъде видяно в началото на септември.
Къде да отседна?
Ръстът в туризма засега не е довел до бум в хотелиерския бизнес в Гренландия.
Предложенията в Airbnb не са много, а повечето хотели са резервирани 6 месеца предварително.
Желаещите да посетят острова могат да пробват бунгала във формата на иглу, предлагани от четиризвездния хотел Arctic.
Разбира се, съществува вариант да нощувате директно върху ледената пикривка, но обикновено това са неща, които практикуват само изследователите.