Доларът на път да запише най-лошия си месец от десетилетие
Азиатските акции поевтинява в разпокъсана сесия днес, след като лошите икономически данни от САЩ и увеличаващите се случаи на COVID-19 в световен мащаб натежаха над инвеститорските нагласи, въпреки силните отчети на щатските технологични компании и признаците за възстановяване на производството в Китай и Япония.
Щатският долар също така е на път да запише най-лошия си месец от десетилетие, вследствие на очакванията, че Федералният резерв на САЩ ще продължи с ултра-облекчената си парична политика години наред.
БВП на САЩ се е свил с 32.9% на годишна основа през второто тримесечие, което е най-големият спад в историята, докато молбите за помощи при безработица нарастват през миналата седмица, което увеличи признаците за забавяне на инерцията на икономическото възстановяване.
Тези данни засенчиха положителните данни за производството в Китай и Япония. Индексът на икономическата активност (PMI) в Китай показа, че фабричната активност нараства в пети пореден месец през юни и с по-бързи темпове, докато промишленото производство в Япония прекъсна четиримесечната серия на спад.
След като нарастваше в ранната сесия азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI излезе на отрицателна територия и за последно губеше 0.22%.
Австралийският основен индекс се понижи с 1.85% вследствие на прибирането на печалби в края на месеца, японският индикатор падна с 1.87% след като по-скъпата йена натежа над акциите на компаниите износителки.
Индексът на китайските сини чипове CSI300 за последно отчиташе понижение от 0.29%.
Фючърсите на щатските индекси обаче бележат повишения днес, след като Apple, Amazon, Facebook и Alphabet вчера за първи обявиха резултатите си в един и същи ден, като всичките те бяха по-добри от очакваните, нформира Ройтерс.
E-mini фючърсите на индекса S&P 500 нарастват с 0.38%.
Акциите най-големите технологични компании в САЩ, определяни като печеливши от създалата ситуация, в която милиони американци трябваше да работят и учат от дома, поскъпнаха до рекордни нива в последните месеци.
Щатските акциите, петролът и доларът поевтиняха вчера след като изнесените данни очертаха сериозния икономически ефект от коронавируса, а президентът Доналд Тръмп заговори за възможността за отлагане за насрочените през ноември избори.
На Уолстрийт вчера индексът Dow Jones Industrial Average падна с 0.85%, S&P 500 се понижи с 0.38%, а технологичният Nasdaq Composite нарасна с 0.43%.
На валутните пазари доларът поевтиня с 0.39% спрямо йената до 104.31, докато еврото поскъпна с 0.4% и се разменяше срещу 1.1889 долара.
Доларът е на път да запише най-лошия си месец от десетилетие, като доларовият индекс днес отчита понижение от 0.12% до 92.679.
Петролът се възстанови от вчерашния спад, като фючърсите на брента поскъпват с 0.54% до 43.17 долара за барел, а тези на щатския лек суров петрол отчита ръст в цената от 0.3% до 40.04 долара за барел.
Златото също поскъпва, като спот цената се повишава с 0.48% до 1 968.84 долара за тройунция.
Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации бе 0.525%, след като вчера затвори на 0.541, докато тази по двегодишните книжа бе 0.1133%.