Капиталовите пазари демонстрират оптимизъм в началото на седмицата
Азиатските борсови индекси поеха във възходяща посока в понеделник, подкрепени от новините за напредъка в лечението на пациенти с COVID-19 в САЩ и в очакване на насоки за монетарната политика на Фед от финансовия симпозиум в Джаксън хол, който ще се проведе по-късно през седмицата.
Американската агенция по храните и лекарствата одобри използването на кръвна плазма от хора, преболедували коронавируса, за лечение на пациенти с по-тежки симптоми. Като цяло това беше изтълкувано като позитивна новина от пазарите.
"Това не е лекарството за COVID-19, което всички очакваха, но все пак е крачка напред, която беше приета позитивно от инвеститорите", заявява пред Ройтерс главният финансов анализатор на AxiCorp Стивън Инс.
Financial Times пък съобщи, че американският президент Доналд Тръмп има намерение да облекчи процедурите за одобрение на използването на експериментална британска ваксина против COVID-19 в САЩ. Целта му е това да се случи преди изборите през ноември.
Широкият регионален бенчмарк MSCI Asia Pacific, който следи представянето на акциите на най-големите азиатски компании извън Япония, добави 0.6% в сутрешната търговия.
Японският Nikkei 225 отчита повишение от 0.3% в първата борсова сесия за седмицата, в Хонконг Hang Seng бележи ръст от 1.5 на сто, а южнокорейският KOSPI се повишава с 0.7%.
Щатският долар се задържа почти без промяна спрямо останалите водещи световни валути тази сутрин. Еврото се търгува на ниво от малко под 1.18 долара за евро, а един долар се разменя за 105.88 йени.
В рамките на двудневния ежегоден симпозиум в Джаксън хол, който започва в четвъртък, се очаква управителят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл да разкрие повече подробности за дългосрочните намерения на централната банка.
На стоковите пазари петролът бележи леко понижение в сутрешната търговия, но засега остава над границата от 40 долара за барел.
Фючърсите на американския лек суров петрол тази сутрин поевтиняха с 0.1%, до ниво от 42.29 долара за барел, а сортът брент загуби 0.1% от стойността си, до 44.91 долара за барел.
Златото поевтиня с 0.3%, до ниво от 1 941 долара за тройунция.