Психично здрави по време на пандемия. Ето как да го постигнете с храна
Според здравните специалисти ефектът от коронавирус пандемията може да се отрази на психичното ни здраве.
Но вместо терапия или медикаменти за стрес и тревожност, храните, които консумираме, също могат да играят роля за нашето благосъстояние.
Разбира се, не трябва да гледате на храната като на пълен заместител на успокоителните, но в голяма степен тя може да помогне за по-доброто ви психично здраве.
Вижте храните, които могат да ни помогнат да се справим по-лесно с ежедневния стрес.
1. Пребиотици и пробиотици
Пребиотиците са несмилаеми компоненти, които се намират в червата и които насърчават растежа на добри бактерии. Пробиотиците пък са живите добри бактерии в червата. Пребиотичните и пробиотичните източници на храна са много добра основа, за да регулирате здравето на червата.
Храни, които съдържат пробиотици са кисело мляко, ферментирали храни, като мисо, кимчи и комбуча, кисело зеле, мътеница и някои сирена, като чедър, моцарела и гауда.
Богатите на пребиотици храни включват боб, бобови растения, овес, чесън, лук, плодове и банани.
2. Плодове и зеленчуци
Плодовете и зеленчуците съдържат ценни пребиотици, витамини, минерали и антиоксиданти. Например магнезият, който се съдържа в авокадото, ядките и сьомгата, и витамин С, съдържащ се в броколи, портокали и кейл, могат да помогнат за намаляване на безпокойството.
Плодовете и зеленчуците са естествени източници на фибри, особено важни за чревното здраве.
3. Подправки
Подправките не съдържат калории, но са ароматни и освен че придават вкус на храната, помагат на чревната флора. Една от най-добрите комбинации от подправки е куркума с щипка черен пипер. Черният пипер активира куркумина в куркумата, което носи антиоксидантни и противовъзпалителни ползи.
Изсушен риган, къри на прах, чили на прах и кимион са богати на антиоксиданти.
Кои храни да избягвате?
Пържени и преработени храни, трансмазнини, нитрати и храни с високо съдържание на сол, наситени мазнини и рафинирани захари могат да провокират депресията, безпокойството и стреса. Ако ядете всеки ден преработени и бързи храни, помагате на лошите чревни бактерии да растат, което води до възпаления.
Твърде много кофеин може пък да доведе до безпокойство и нервно напрежение.
Алкохолът е нещо, което също трябва да избягвате. Разбира се, чаша вино няма да навреди вечер, но като цяло се ограничавайте.
За да промените диетата си, започнете постепенно. Ако се опитвате да внесете твърде много промени наведнъж, може да стресирате организма и самите вие да се изнервите заради ограниченията.
С бавна и стабилна промяна, с течение на времето ще подпомогнете здравето на стомаха и ще се заредите с хранителни вещества, които са полезни за мозъка ви.
Колко време ще отнемат промените, за да се почувствате по-добре, зависи от вас и моментното ви състояние. Може да е от няколко дни до няколко седмици. Важното е да сте постоянни.