Най-влиятелните предприемачи в Америка
Скорошно проучване на SBDC посочи, че 49% от милениълите в САЩ планират да започнат свой бизнес в следващите 3 години, докато 62% вече са имали планове за стартирането на своя собствена компания.
Изследване oт 2019 г. пoĸaзвa, чe oĸoлo 27 милиoнa aмepиĸaнци имaт cвoи coбcтвeни ĸoмпaнии, ĸoeтo e oĸoлo 16% oт oбщoтo нaceлeниe нa cтpaнaтa.
Данни на Small Business Profile от 2020 г. сочат, че в момента в САЩ има 31.7 млн. малки бизнеса, които дават работа на почти 60.6 млн. служители.
От друга страна, следва да вземем предвид данните и за милиардерите в страната, които сочат, че 62% от най-богатите хора в САЩ са натрупали парите си сами.
Предприемачи, като Бил Гейтс и Уорън Бъфет, са стартирали своите първи компании още в университета, а Forbes посочва, че 85% от най-богатите са започнали своя бизнес преди да навършат 40-годишна възраст.
Ето и кои са 12-те най-влиятелни предприемачи в Америка и какво присъствие имат те в социалните мрежи:
12. Чамат Палихапития
Нетно богатство: 1 млрд. долара
Социални мрежи: Следван е от 1.1 млн. души в Twitter
Чамат е от Шри Ланка и се присъединява към Facebook още през 2005 г. Остава в социалната мрежа общо шест години, след което използва натрупаните средства, за да ги инвестира в други компании - Palantir Technologies, Playdom и Bumptop.
Той също така е основател и на фонда за рисков капитал The Social Capital, който пък инвестира в стартъпи, като Slack, Wealthfront, Binge и Bustle. Чамат принадлежи и към групата, която е собственик на тима от НБА Голдън Стейт Уориърс.
11. Опра Уинфри
Нетно богатство: 2.6 млрд. долара
Социални мрежи: Следвана е от 43.4 млн. души в Twitter и 19 млн. във Facebook
Тя е позната със своето шоу, както и с факта, че е първата жена от афро-американски произход, която стига до клуба на милиардерите. Опра също така има участия и в няколко филма, а през 2010 г. сп. Life я нареди сред топ 100 на хората, които са донесли най-голяма промяна за света.
10. Марк Кюбан
Нетно богатство: 4.2 млрд. долара
Социални мрежи: 8 млн. последователи в Twitter и 1 млн. във Facebook
Той продава своята компания MicroSolutions на CompuServe за 6 млн. долара през 1981 г., а девет години по-късно прави своя голям удар, тъй като продава Broadcast.com на Yahoo за 5.7 млрд. долара.
Днес той е инвеститор, участник в предаването Shark Tank по CNBC и собственик на тима от НБА Далас Маверикс, в който играе една от най-големите звезди в лигата Лука Дончич.
9. Питър Тийл
Нетно богатство: 6.7 млрд. долара
Социални мрежи: Следван е от 252 хил. души в Twitter
Тийл е съосновател на PayPal, заедно с Илон Мъск, както и на софтуерната компания Palantir Technologies. Той обаче прави своя удар с Facebook, след като е един от ранните инвеститори в компанията. Тийл е собственик и на компанията за рисков капитал Founders Fund.
8. Джак Дорси
Нетно богатство: 11.6 млрд. долара
Социални мрежи: Следван е от 5.1 млн. души в Twitter
Дорси е един от съоснователите на Twitter, като до 2008 г. дори е главен изпълнителен директор на компанията. През 2010 г. той основава компанията за мобилни разплащания Square, а днес е един от най-големите привърженици на биткойна.
7. Брайън Чески
Нетно богатство: 14 млрд. долара
Социални мрежи: Следван е от 350 хил. души в Twitter
Чески е главен изпълнителен директор и съосновател на компанията за краткорочни наеми Airbnb. Той беше обявен за един от най-влиятелните хора в класацията на сп. Times за 2015 г., както и за най-богатите предприемачи под 40-годишна възраст на сп. Forbes.
Днес Airbnb се ползва от повече от 500 млн. души по цял свят.
6. Рупърт Мърдок
Нетно богатство: 20.6 млрд. долара
Социални мрежи: Следван е от 694 хил. души в Twitter
Роденият през 1931 г. Мърдок е основател на медийната компания News Corp. Той също така създава Fox и купува редица списания и вестници както в САЩ, така и в Азия.
5. Майкъл Блумбърг
Нетно състояние: 54.9 млрд. долара
Социални мрежи: Следван е от 2.7 млн. души в Twitter
Бившият кмет на Ню Йорк е съосновател на финансовото издание Bloomberg. През 2007 и 2008 г. Блумбърг беше класиран на 39-а позиция от сп. Times сред най-влиятелните хора в света. Πpeз 2014 г. e oбявeн зa пoчeтeн pицap-ĸoмaндиp нa Opдeнa нa Бpитaнcĸaтa импepия.
4. Марк Закърбърг
Нетно състояние: 94.4 млрд. долара
Социални мрежи: Следван е от 116 млн. души във Facebook
Имотите на Марк Закърбърг Милиардерът инвестира основно в четири дестинации
През 2004 г. от общежитието си в Харвард той създава социалната мрежа Facebook, която по-късно купува Instagram и WhatsApp.
През 2010 г. е обявен за човек на годината от сп. Times, а три години по-късно е провъзгласен и за главен изпълнителен директор на 2013 г. Той, както и съпругата му Присила Чан планират да дарят 99% от богатството си за различни благотворителни цели.
3. Бил Гейтс
Нетно състояние: 131 млрд. долара
Социални мрежи: Следван е от 53.3 млн. души в Twitter и 36 млн. във Facebook
Съосновател е на Microsoft, заедно със своя приятел Пол Алън. Гейтс напусна ръководсната си позиция в софтуерната компания, за да може да се съсредоточи върху борбата срещу климатичните промени и пандемията от COVID-19.
Той, заедно с Уорън Бъфет, стартира инициативата, която убеждава милиардерите по света да дарят поне половината от своето състояние.
2. Илон Мъск
Нетно състояние: 190 млрд. долара
Социални мрежи: Следван е от 44.1 млн. души в Twitter
Той е основател на PayPal, Space X, както и главен изпълнителен директор на Tesla. Днес това е най-скъпата автомобилна марка в света, като пазарната ѝ оценка надхвърля 800 млрд. долара.
Казва, че работи по около 12-16 часа дневно, позволява си да спи по 6 часа на нощ, за да има време да работи и по компанията си за космически пътувания и изслевания SpaceX, както и по Boring Company, която наскоро обяви желание да копае тунел във Флорида, чрез който да разреши проблема със задръстванията.
1. Джеф Безос
Нетно състояние: 191 млрд. долара
Социални мрежи: Следван е от 1.8 млн. души в Twitter
Основателят на Amazon, който днес е най-богатият човек в света, заема челното място в подреждането. Той е обявен за бизнесмен на годината през 2012 г., а през 2018 г. получава награда и за Бизнес иновации и социална отговорност от Axel Springer.
Днес работи най-вече по своята космическа компания Blue Origin, както и по убеждаването на все повече големи компании да намалят своите въглеродни емисии, с което да се борим против климатичните промени в световен мащаб.