Азиатските акции стартират седмицата предпазливо
Азиатските акции стартираха седмицата предпазливо, като китайските пазари запазват позиции, след като повишение в броя на случаите на коронавирус в региона през уикенда се отрази на инвеститорските нагласи.
Междувременно, цените на петрола се движеха близо до 2.5-годишни върхове.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI за последно отчиташе леко понижение до 702.57 пункта. Австралийският основен индекс губи 0.2%. Южнокорейският KOSPI остава почти без промяна, както и японският Nikkei.
Инвеститорите бяха притеснени от повишението в броя на случаите на COVID-19 в Азия, а най-многолюдният австралийски град Сидни влезе в локдаун, след като клъстър от случаи от варианта Делта се разрасна, информира Ройтерс.
Индонезия се бори с рекорден брой случаи на коронавируса, а локдаунът в Малайзия се очаква да бъде продължен.
Китайските акции записват леко повишение, като индексът CSI300 нараства с 0.2%. Изнесените през уикенда данни показаха, че темповете на растеж на печалбите на китайски промишлени компании се забавят отново през май, след като нарасналите цени на материалите са свили маржовете и са се отразили на фабричната дейност.
Инвеститорите ще очакват в сряда и официалните данни за фабричната дейност в Китай. Прогнозите са за забавяне от 51 на 50.7 пункта.
Миналата седмица акциите в световен мащаб достигнаха рекордно високи нива, след като по-слаба от очакваното инфлация в САЩ и новината за постигнато съгласие за инфраструктурни инвестиции в страната повишиха апетита към риск.
Инфраструктурният план се оценява на 1.2 трлн. долара за период от осем години, като 579 млрд. долара са нови разходи.
Цените на петрола се повишиха до най-високите си нива от октомври 2018 г. вследствие на очакванията, че търсенето ща надвиши предлагането и че групата ще бъде по-предпазлива с връщането на още петрол на пазара от август.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 12 цента, до 76.30 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол добавиха 13 цента към цената си - до 74.18 долара.
В петък щатският индекс S&P 500 отчете 2.7% повишение за седмицата, което беше най-голямото от началото на февруари.
Dow Jones се повиши с 0.7%, а технологичният Nasdaq изгуби 0.06%, след като се задържаше близо до върха от предходната сесия.
По-късно през седмицата се очаква данните за неселскостопанската заетост за юни, които биха могли да покажат голямо търсене на пазара на труда.
Доходността на 10-годишните щатски държавни облигации скочи до над 1.50%, приключвайки седмицата на най-големите повишения от март.
Паричните и фискални стимули по света като реакция срещу пандемията от COVID-19 оказват подкрепа на финансовите активи, въпреки неравномерните темпове на възстановяване между отделните региони.
При валутите доларовият индекс бележи леко повишение до 91.846.
Японската йена отстъпва до 110.65 спрямо щатската валута, а еврото поевтинява до 1.1925 долара.
Поскъпващият долар отне част от блясъка на златото, като цената на метала се понижава с 0.4%, до 1 771.9 долара за тройунция.