Британските компании изпитват най-тежкия недостиг на кадри в историята
Компаниите във Великобритания са изправени пред най-тежкия недостиг на кадри в историята.
Две са основните причини за него - икономическият ръст след възстановяването от пандемията от COVID-19 и брекзит, пише Ройтерс.
Тези фактори доведоха до рязко увеличение на стартовите възнаграждения за повечето служители на Острова.
Според проучване на работодателските организации очакванията на фирмите за макроикономическата среда са все по-позитивни, но в същото време наемането на работна ръка става все по-трудно.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли заяви през седмицата, че попълването на обявените свободни позиции за работа се превръща в проблем за все повече компании.
Проучванията показват, че британците са все по-малко склонни да сменят работното си място заради несигурността, предизвикана от пандемията.
В същото време "вносът" на кадри от Европейския съюз намалява драстично след брекзит, което се отразява най-силно в сегмента на висококвалифицираните служители.
През август темповете на ръст в наемането на нови служители на пълен работен ден достигнаха най-високите си нива в 24-годишната история на статистическите изследвания на този показател. Сключването на временни трудови договори и броят на свободните позиции също остават близо до рекордните нива от юли тази година.
Заплатите на новоназначения персонал също растат с рекордни темпове.
От Британската търговска камара прогнозират, че недостигът на кадри и проблемите в глобалните вериги на доставка ще доведат до забавяне на икономическия растеж в следващите месеци.
Това означава, че брутният вътрешен продукт на страната ще се възстанови до предкризисните си нива по-късно от очакваното - чак през първото тримесечие на 2022 г. Досега прогнозите на Bank of England бяха, че това ще се случи до края на тази година.