Достигна ли вманиачаването по решенията на Федералния резерв своя пик?
Само преди месец значителен процент от инвеститорите смятаха, че няма да се налага Федералният резерв да вдига лихвите през март.
Това обаче приключи.
Пазарите на акции и облигации в момента са обхванати от страх от повишението на лихвите на няколко пъти през тази година, пише CNN Business.
Опасенията относно инфлацията преобладават толкова много през последните седмици (достигайки връх след данните за инфлацията от четвъртък, които показаха най-големия годишен ръст от близо 40 години), че мнозина вече смятат, че Фед трябва да вдигне агресивно лихвите на няколко пъти.
Един от видните ръководители във Фед - Джеймс Булард, който оглавява подразделението в Сейнт Луис, заяви в четвъртък, че лихвите може да се наложи да нараснат с цял процентен пункт до юли.
Влиятелният сенатор от демократическата партия Джо Манчин пък заяви, че е "крайно време Федералният резерв да се заеме с този въпрос," допълвайки, че "колкото повече ние или Федералният резерв чакаме, толкова повече ще са икономическите последствия."
Прекалено остро ли реагира пазарът?
Някои членове на Фед твърдят, че може би няма основания за вдигането на лихвите толкова бързо и с повече от четвърт процентен пункт на някоя от срещите на банката.
Президентът на подразделението на Фед в Сан Франциско Мери Дейли каза, че повишение с половин процентен пункт "не е предпочитано от нея". Президентът на поздразделението на Фед в Кливланд Лорета Местър Loretta Mester заяви в интервю за CNN през миналата седмица, че очаква инфлацията „да се охлади“ по-късно през годината, което означава, че Фед може да забави темпа на повишението на лихвите.
Имайки предвид това, в петък фючърсите на федералните фондове, търгувани на CME, показваха 64% вероятност за повишение на основната лихва с половин процентен пункт през март, след като в четвъртък вероятността за същото повишение беше близо 100%. Според инвеститорите вероятността за седем повишения на лихвите тази година е 30%.
Сега може би е моментът инвеститорите да поемат дълбоко въздух и да не забравят, че Фед трябва да прегледа още доста данни преди срещата си на 16 март. Централната банка няма да вземе решение относно лихвите сега въз основа единствено на данните за инфлацията за януари.
"Дори и при тези високи нива на инфлация очакваме Федералният резерв да затегне паричната си политика с по-малко, отколкото пазарите прогнозират през 2022 г.," казва Ричард Сапърстийн, старши инвестиционен директор в Treasury Partners.
"Не очакваме Фед да обявява повишение на лихвите след всяка своя среща, а подобни екстремни сценарии за затягане на паричната политика предполагат, че в момента сме свидетели на пик във вманиачаването по действията на централната банка," допълва той.
Други твърдят, че Фед няма да иска да вдига лихвите прекалено много и прекалено бързо, защото пазарът може да реагира прекалено истерично. Акциите може да поевтинеят сериозно, а доходността по щатските държавни облигации да скочи още повече.
Фед може също така да направи грешка, ако вдигне лихвите прекалено много и прекалено бързо. Икономиката би се забавила драстично - най-вече имотният пазар, който е чувствителен на лихвените нива.
Спомените за големи повишения на лихвите преди 40 години все още преследват някои експерти.
Председателят на Фед Джером Пауъл не иска да бъде версията от 2022 г. на покойния Пол Волкър - председател на централната банка на САЩ през 70-те и 80-те години, който вдигна агресивно лихвите, за да се бори с инфлацията, като този негов ход, в крайна сметка, доведе до две кратки, но дълбоки рецесии.
Други отбелязват, че Фед разполага с време да следи повече данни, да обмисли своя план за инфлацията и няма нужда да прави прибързани ходове.
Трябва също така да се има предвид, че Фед, за разлика от Централната банка на Англия, все още не е вдигал лихвите дори и веднъж заради опасения около инфлацията. За последно Фед повиши лихвите през декември 2018 г. Така че изглежда прибързано да се залага на това колко пъти Централната банка на САЩ може да повиши лихвените нива тази година.
"На този етап оглавяваният от Пауъл Фед все още мисли за повишение на лихвите и ограничаване на изкупуваните количества облигации, но повишенията на лихвите са само теоретични," казва в свой доклад Стив Сосник, старши анализатор в Interactive Brokers.
Това означава, че инвеститорите ще трябва да следят отблизо данните, точно както го правят Пауъл и неговите колеги. Всичко останало, дори и изказвания от страна на ръководители във Фед, е просто шум.