Тексас съди Meta за незаконно събиране на данни за лицево разпознаване
Американският щат Тексас е завел дело срещу компанията майка на Facebook, Meta, заради това, че гигантът в сферата на социалните мрежи незаконно е събирал данни за лицево разпознаване на десетки милиони жители на щата в продължение на десетилетие.
Според делото, което е заведено в окръг Харисън тази седмица, функционалност за обозначаване на снимки във Facebook, която вече не работи, не е искала съгласието на тексасци преди да събира техните данни за лицево разпознаване. Тази функционалност анализирала лицата в снимките, в това число и тези на хора, които не са потребители на Facebook и препоръчвала потребителите на Facebook да обозначават хората, които инструментът разпознавал.
От Facebook обявиха, че ще спрат да използват този инструмент през ноември 2021 г., месеци след като компанията приключи съдебно дело по същия проблем в щата Илинойс на стойност 650 млн. долара. Тогава от Facebook заявиха, че ще изтрият и данните, събрани от най-малко 600 млн. потребители, които са били част от програмата.
До онзи момент обаче Facebook е събирала биометрични данни в нарушение на законите на щата, според главния прокурор на Тексас Кен Пакстън.
От Meta обявиха, че твърденията са безпочвени и че планират да се защитят.
Според съдебното дело в периода от 2010 г. до юни 2011 г. Facebook "тайно е принуждавала милиони тексасци да да участват в схема за лицево разпознаване без тяхното информирано съгласие. В резултат на това в следващите 10 години Facebook е събирала данни за лицевата геометрия на десетки милиони тексасци, които са се появявали на снимки, качени във Facebook, без да те да подозират."
Тъй като в социалната мрежа са се появявали и снимки с много хора, които не са потребители на Facebook, властите твърдят, че компанията е нарушила неприкосновеността на тези хора съгласно щатските закони, пише CNN Business.
В съдебните документи се настоява съдът да наложи 25 000 долара глоба на Meta зa всяко нарушение на законите за биометричните данни на щата и по 10 000 долара за нарушение на закона на Tексас за защита на потребителите. Пакстън зави на пресконференция, че ще настоява за милиарди долари обезщетения.