Най-богатият човек в Африка отвори завод за изкуствени торове
Тази седмица най-богатият човек в Африка Алико Данготе откри най-големия завод за изкуствени торове на континента, след като войната в Украйна ограничи доставките от Русия, което заплашва да доведе до глобална продоволствена криза.
Струващият 2.5 млрд. долара завод за карбамид и амониев нитрат беше поръчан от президента на Нигерия Мухамади Бухари в Лагос, където по-късно през годината Данготе предстои да открие и петролна рафинерия с капацитет 650 000 барела на ден.
В интервю за CNN Данготе заяви, че пазарът на карбамид е скочил до небето. "Хората ни умоляват да продаваме," казва той.
"Ние подбираме много сериозно на кого да продаваме този продукт. Товарим кораб, който заминава за САЩ, Бразилия, Мексико, Индия ... ЕС се опитват да купуват от нас," допълва Данготе.
Заводът за торове е разположен на площ от 500 хектара в покрайнините на Лагос и има капацитет да произвежда 3 милиона метрични тона карбамид, което го превръща във втория най-голям завод в света, казва Данготе.
Пускането на завода идва в критичен момент. Войната в Украйна покачи цените и доведе до недостиг на храни в световен мащаб. Русия и Украйна са основни доставчици на карбамид, калиев карбонат (поташ) и фосфат, които са ключови съставки на изкуствените торове.
Страните също така са основни световни доставчици на пшеница и други зърнени култури.
Карбамидът и амониевият нитрат са от съществена важност за селскостопанските производители, а достъпът до изкуствени торове намаля значително, което поставя под заплаха глобалната верига на доставките на храни.
"Имаме късмета да разполагаме с този завод," казва Данготе. "Той започва да работи в подходящото време, тъй като Украйна и Русия контролират значителни количества селскостопански суровини... Това може да помогне на много африканските държави. Износният пазар е пазар на продавачите."
От известно време Нигерия се опитва да диверсифицира икономиката си, така че да намали зависимостта от петрола, а Данготе смята, че заводът може да носи на страната 5 млрд. долара експортни приходи всяка година.