В това кафене влизате, за да пишете и не излизате, докато не приключите
Хора, занимаващи се с писателска дейност, които гонят крайни срокове, посещават намиращото се в Токио кафене "Manuscript Writing Cafe" с пълното съзнание, че не могат да си тръгнат, докато не довършат работата си.
Там те също така биват подложени на контрол, така че да се концентрират и да приключат заданията си.
Чистото и добре осветено заведение в западната част на Токио разполага с 10 места, резервирани за писатели, редактори, създатели на манга и всеки, който си има работа с писането на текстове и крайни срокове. Кафето и чаят са в неограничени количества и са на самообслужване, а всяко място е оборудвано с високоскоростен безжичен интернет и докинг портове.
Клиентите влизат, записват имената си, целите, които гонят и времето, за което планират да приключат. Те също така може да помолят за проверки за напредъка им, докато работят, които включват "леко" запитване дали са приключили, докато си плащат и "нормална" проверка на всеки час.
Тези, които избират "строгите" проверки, усещат безмълвното напрежение под формата на служители на кафенето, които често стоят зад гърба им.
Japan is about to publish a truckload of papers ???? #ManuscriptWritingCafe https://t.co/DElLyw2Kal
— Dr Pei F Lai (1stGenPhD) (@DrPeiFLaiPhD) April 26, 2022
Собственикът Такуя Кауай, който също е писател, казва пред Ройтерс, че се надява строгите правила да помагат на хората да се концентрират.
"Кафето набра популярност в социалните медии, а хората казват, че правилата са строги или че усещането е, че някой ти диша във врата," казва Кауай, показвайки дъска с имената на клиентите, които са завършили заданието си и са си тръгнали.
"Вместо обаче да ги следя, аз съм тук, за да ги подкрепям. В резултат на това те завършват за три часа задачи, за които са смятали, че ще им отнемат ден или пък за час такива, които са очаквали да приключат за три часа."
Кафето таксува клиентите си по 130 йени (1.01 долара) за първите 30 минути и след това по 300 йени (2.34 долара) на всеки следващ час. Въпреки че тези, които са оставали след официалното приключване на работното време не са много, всичките те в крайна сметка са успявали да си свършат работата.
37-годиишната Емико Сасаки, която се изявява като блогър, казва, че се е насладила на възможността да се освободи от досадни социални медии и телефонни разговори.
"Хубаво е човек да може да се концентрира върху писането," казва тя, успявайки да изпълни целта си да напише три статии за своя блог за три часа.
Кафенето, което първоначално било място за лайвстрийминг, е засегнато тежко от пандемията от коронавирус, но сега Кауай има надежда на фона на увеличаващата се популярност на новия му формат.