Австралия постави под локдаун милиони пчели заради смъртоносен паразит
Милиони австралийски пчели са поставени под "локдаун", а хиляди ще бъдат унищожени, след като в страната беше засечен смъртоносен паразит.
Паразитът вароа е открит първо на пристанище в близост до Сидни през миналата седмица, но след това е забелязан в кошери на 100 км оттам.
Заразата заплашва да струва милиони долара на индустриите за производство на мед и хранителни продукти.
Пчеларите в новосъздадена зона за биосигурност няма да могат да местят кошери, пчели или пчелни пити до второ нареждане.
Австралия беше единственияя континент без акари вароа, които са най-голямата заплаха за пчелите по света.
Пазаритите, които са с големината на сусамена семка, отслабват и убиват цели колонии печели, като се хранят от тях и предават вируси.
Властите в Австралия въведоха няколко мерки за биосигурност с цел ограничаване на заразата, след като паразитът беше засечен на седем места в щата Нов Южен Уелс.
Всички кошери в радиус от 10 км от заразените места (около 400 досега) ще бъдат унищожени, а пчелните колонии в радиус от 25 км ще бъдат инспектирани и следени.
В сила също така е "печелен локдаун ", който забранява движението на пчели в щата.
Ако пазаритът продължи да се разпространява, това може да струва само на индустрията за производство на мед 70 млн. долара годишно.
Около една трета от производството на храни в Австралия зависи от пчелното опрашване, в това число производството на бадеми, ябълки и авокадо, пише BBC.
Прi предишни случаи на други видове акари вароа, засечени в Куинсланд и Виктория, заразата беше изкоренявана, а феврмери очакват следващите няколко дни да са от ключово значение.