Той е автор на книгата „Когато Господ беше българин“ - фантастичен разказ по действителни събития в родния футбол между 1990 и 1994 г. Започва да я пише в локдауна през пролетта на 2020 г. - година и половина по-късно тя е на пазара, издадена от „Сиела“.

Въпреки че все още е в 30-те си години, Филип Друмчев е ветеран в екипа на най-голямата спортна медия у нас - Sportal.bg. Започва работа там още като студент в началото на 2007 г.

15 години спринтове, маратони и триатлони в спортната онлайн и тв журналистика, както и близки срещи с легенди като Бекенбауер, Канаваро, Кристиано Роналдо, Кафу, Тоти, съвсем естествено го водят до развитието на нови медийни формати.

В навечерието на Катар 2022 Sportal.bg стартира подкаст за ценители, в който водещият Филип Друмчев и гостите му ни разхождат през най-значимите, свръхемоционални, но и незнайни за широката публика моменти в историята на световните футболни първенства.

Нов епизод на подкаста излиза всеки понеделник в 9 ч. сутринта. Идеята е записите да са по един час, но граници няма с гости като енциклопедиста Румен Пайташев – той е събеседник на Филип в третия епизод на подкаста, който може да гледате и/или слушате в YouTube, Facebook, TikTok, Soundcloud, Spotify, Apple podcasts и Google podcasts. „Парчета“ от подкастите се качват и в Sportal.bg.

Казваш, че подкастът на Sportal.bg е за ценители на историята на световните футболните първенства. Какво го прави ценен и за хората, които в същото време мислят за бизнес?
Гмуркаме се в миналото. На дълбоко понякога. Затова и съм донесъл тези стари фланелки, които наредихме до масата. Фланелката на ФРГ от 1990 г. например е с легендарен статут.
Опитвам се да извадя от гостите лични истории, пречупени през мачове и нощи, отекнали в световната футболна история. Идва Иво Ангелов и започва да разказва за адската пещ в Бразилия през 2014 г. или за конфетите, които си е правил като малък, докато е чакал да започне срещата на магьосниците на Теле Сантана със СССР.
После Борис Касабов се връща към Ню Йорк преди 28 години и се сеща, че след дузпите с мексиканците не е помнил почти нищо, дори му се наложило да пита колегата от „Демокрация“ кои са пропуснали и какво точно е станало.
Или пък как през 60-те години на миналия век някои столични апартаменти са се превръщали в 90-минутно „убежище“ на десетки съкооператори – заради безценната кутия с екран отпред, която не е била налична у много от домакинствата.


Това са интересни разкази от първо лице. Връщаме се десетилетия назад, в друго време, в друга епоха.
Пайташев също се върна назад във времето. Разказа как заради световното през 1974-а се е провалил на кандидат-студентските изпити. И как е щял да се удави на Копакабана.
Не знам дали тези неща правят интересен подкаста за хората, които се занимават с бизнес, финанси, икономика, маркетинг. Със сигурност обаче ако сред тях има такива, които обичат футбола, световните първенства, футболните разкази, историите от прашния скрин, ще дадат ухо или око насам. В крайна сметка и бизнесмените обичат спорта. Сещам се за сцената в „Уолстрийт“ на Оливър Стоун, в която култовият герой на Майкъл Дъглас – Гордън Геко, измъчи със скуош младия Чарли Шийн. Идва световно, госпожи и господа, трябва да подгреем за него!

Кои са най-важните бизнес факти, с които да „подгреем“ за световното по футбол в Катар?
Световното първенство по футбол е фабрика за пари. Това не е от вчера. Трудно е да извадя конкретен факт. Със сигурност това ще е най-скъпият мондиал в историята, става въпрос за милиарди в евро. А сумата ще набъбне още повече, когато започне турнирът – банкнотите ще валят покрай стадионите, в хотелите и т.н.

Кои са най-вдъхновяващите спортни личности за теб в момента?


В последно време съм на вълна Катар 2022. Не бих откроил конкретна личност, чакам да стартират битките. Както винаги, ще има драма – радост и мъка, накрая един от 32-мата капитани ще вдигне златната купа над своята глава. Това ще е последен шанс за Лео Меси да стане световен шампион. Ще е последно световно и за Кристиано. Ето две вдъхновяващи спортни личности.

Кои спортни знаменитости, брандове и институции трябва да следим след това, през 2023 г.?
Да си пожелаем, че 2023-а ще донесе слънчева светлина и на нашата улица. Дълго време вече България е далеч от големите футболни форуми. Дано стечението на обстоятелствата и, разбира се, работата на футболистите на Младен Кръстаич, ни заведат на Евро 2024 в Германия. Време е да напомним за себе си. А дали ще стане, остава да разберем. Нали надеждата умира последна.

Какво те вдъхновява за работата ти в подкаста и кои други водещи в този формат следиш?
Относно подкастърите, които следя, ще отговоря с три имена: Васил Върбанов, Коко Стойнов и Камен Алипиев. Когато мога, ги слушам. Забавни са, правят щуротии и се забавляват.
В моя случай работата определено е удоволствие. Като подрастващ се възхищавах на коментарите на Борис Касабов или на приключенията на Румен Пайташев из „джунглата“ на световните първенства.

Сега сме колеги – говорим си един срещу друг в подкаста. Същото беше и когато в студиото на Sportal TV ми гостува големият Сашо Диков. Как да не те вдъхновява такова нещо? Или когато получих похвала за книгата от страхотното журналистическо перо Димитър Димков. Това е сбъдната мечта.
Естествено, има и критики, които пък те мотивират да правиш нещата по-добре или ти показват друга гледна точка по дадена тема. Да не говорим за срещите с легендарни фигури като Бекенбауер, Канаваро, Кристиано Роналдо, Кафу, Тоти и т.н. – също вдъхновяващо.
През годините Sportal.bg се разви и ми помогна страшно много – никога не съм получил спирачка относно моя идея или инициатива. Това наистина действа мотивиращо.