Опасенията за наличния петрол за доставка натежаха над страха от рецесия
Цените на петрола в азиатската търговия днес останаха почти без промяна, тъй като опасенията за наличните обеми за доставка натежаха над страховете от настъпващата рецесия и проблемите, създавани от упоритата политика от страна на Китай за "нулев ковид", съобщи Reuters.
Фючърсите на сорта Брент от Северно море се покачиха със 7 цента или 0,1 на сто до 97,99 долара за барел.
Американският лек суров петрол също добави 7 цента или 0,1 на сто до 91,86 долара за барел.
И двата сорта достигнаха вчера най-високите си стойности от август, след като се появиха съобщения, че китайските лидери обмислят да сложат край на политиката за "нулев ковид".
Здравните власти в азиатската държава обаче опровергаха тези твърдения, а последни данни показват неочаквано намаление на вноса и износа на страната, което повлия на цената на петрола.
Пазарите са в очакване и на въздействието на европейското ембарго върху руския петрол, което влиза в сила на 5 декември.
Разнопосочно е представянето при азиатските индекси днес. Hang Seng отчета лека загуба и се търгува на нива от 16 554 пункта, докато Nikkei напредна с над 1% до ниво от 27 863 пункта.
Американските индекси останаха без особена промяна като Nasdaq и S&P500 са на ниво от 10 992 и 3809 съответно. Те задържаха вчерашните си печалби след като прогнозите от изборите в САЩ сочат към победа на републиканците. Инвеститорите възприеха това като положително за по-рисковите активи като акциите.
Златото остана без особена промяна на нива от 1672 долара за унция.
Доходността по държавните облигации отбелазаха леко понижение, като 10-годишните американски книжа се тръгуваха на ниво от 4,22%. В Европа нивата бяха съответно 2,33 и 4,48% за 10-годишните облигации на Германия и Италия.