Руската рубла се потопи на 6-месечно дъно спрямо долара
Руската рубла се срина до шестмесечно дъно и се разменя на малко над 65.45 за долар в понеделник, засегната от сравнително ниските цени на петрола и опасенията, че санкциите ще свият приходите от износ на суровината.
В 07:29 GMT рублата бе с 1,3% по-слаба спрямо долара - най-слабата й стойност от 30 май, предаде Reuters.
Рублата загуби 0,9% и се търгуваше на 69,70 спрямо еврото, като по-рано достигна най-ниското си ниво спрямо европейката валута от 27 май. Тя също така загуби 1% спрямо юана до 9.37, най-слабото й представяне от началото на август.
Руските фондови индекси паднаха.
Деноминираният в долари индекс RTS се понижи с 1.8% до 1020,1 пункта и се приземи на двумесечно дъно. Базираният в рубли индекс MOEX Russian беше с 0.6% по-нисък до 2119.2 пункта.
Относително ниските цени на петрола и рисковете от по-ниски приходи от износ в светлината на горната граница на цената на руския петрол от 60 долара за барел, наложена от Г-7, Европейския съюз и Австралия, оказаха натиск върху рублата.
Суровият петрол Brent, глобален еталон за основния износ на Русия, се повиши с 0.5% до 79.5 долара за барел, но този месец се търгува на най-ниското си ниво от цялата година.
Предстоящите данъчни плащания в края на месеца, когато износителите конвертират приходите от чуждестранна валута в рубли, за да платят местни задължения, трябва да предложат известна подкрепа.
„Нашето виждане за петрола, предстоящите данъци и дивиденти ни позволяват да поддържаме прогноза за леко покачване в близко бъдеще (до 63-64/USD)“, обяви Дмитрий Полевой от Locko Invest.
Рублата почти не реагира в петък, когато Централната банка на Русия запази основния си лихвен процент на 7.5% на последното си заседание за годината, но леко промени риториката си, за да признае нарастващите рискове от инфлацията, заявявайки, че скорошна военна мобилизация допринася за недостига на работна ръка.