„Те ги пускат, ние ги хващаме“ - нов шанс за германската ИТ индустрия
Изправени пред свития пазар на труда и недостига на работници с ключови умения в областта на софтуерното инженерство, някои германски компании гледат на хилядите съкращения в Силициевата долина като на възможност за набиране на най-добрите таланти в сферата, съобщава Reuters.
Западното крайбрежие на САЩ винаги е било основна дестинация за амбициозни софтуерни инженери, които искат да работят в най-добре платеното и елитно кътче за своята професия.
Сега масовите съкращения създадоха резерв от търсещи работа, който Германия е готова да използва.
"Те уволняват, ние наемаме", казва Райнер Цугехойер, главен директор по набиране на кадри в Cariad, софтуерното дъщерно дружество на автомобилния производител Volkswagen, цитиран от медията. "Имаме няколкостотин свободни позиции в САЩ, Европа и Китай."
Притеснени от инфлацията и перспективата за рецесия, компанията майка на Google - Alphabet, Microsoft и собственикът на Facebook Meta обявиха общо почти 40 000 съкращения.
Въпреки че Германия също е на ръба на рецесията, местните компании се развиват по-бавно през последните години, а в страната се очаква огромен технологичен скок.
Липса на кадри притиска берлинския хъб на Tesla до стената Досега компанията е успяла да наеме само 7000 души от планираните 12 000 за гигафабриката си в Берлин
Най-силната икономика в ЕС има едно от най-възрастните населения в света, което води до огромни липси на трудовия пазар.
Според групата на ИТ индустрията в страната Bitkom 137 000 работни места в областта на ИТ са свободни към днешна дата, посочва още Reuters. Затова и правителството опростява правилата за имиграция и предлага перспективата за лесно придобиване на гражданство с цел да изкуши бъдещите квалифицирани имигранти.
"Бих искала сърдечно да ви поканя да се преместите в Бавария", пише Юдит Герлах, министър на дигитализацията в най-богатия германски регион, в свой пост в LinkedIn, адресиран до наскоро съкратените в САЩ специалисти.
Германия одобри план за привличане на повече чуждестранни работнициУправляващите планират да отворят пазара на труда за работници от страни извън Европейския съюз
Като цяло малко европейски компании плащат заплати, които могат да се конкурират със стотиците хиляди долари, предлагани в най-успешните компании в Калифорния, но много организации се надяват, че по-евтиното здравеопазване и по-ниските разходи в сравнение с градове като Сан Франциско могат да помогнат за привличането на таланти.
Някои обаче са скептично настроени. Склонността на германската администрация към усложняване на бюрокрацията може да се окаже сериозно предизвикателство, акцентира Reuters.
"Бюрокрацията в Германия може да бъде непреодолимо препятствие пред повечето висококвалифицирани служители, когато се сблъскат с нея за първи път, особено ако не говорят немски", категорична е Диана Столеру от берлинския стартъп Lendis.