Разкриха секретен план на руските служби за дестабилизация на Молдова
Секретен документ на руската служба за сигурност разкри подробни варианти за дестабилизиране на Молдова, включително подкрепа за проруски групировки, използване на православната църква и заплаха за прекратяване на доставките на природен газ.
Предполага се, че документът е изготвен, за да се осуети стремежът на Молдова към Запада, който включва по-близки отношения с НАТО и молба за присъединяване към Европейския съюз. В него многократно се споменава, че една от най-важните цели е да се предотврати присъединяването на Молдова към НАТО, съобщава CNN.
Документът е получен и оповестен за първи път от консорциум от медии, включващ VSquare и Frontstory, RISE Moldova, Expressen в Швеция, Центъра за разследваща журналистика Dossier, Yahoo News и Delfi.
CNN твърди, че е запозната с пълния текст на документа, който вероятно е изготвен през 2021 г. от Дирекцията за трансгранично сътрудничество на руските служби. Заглавието му е "Стратегически цели на Руската федерация в Република Молдова". В документа е изложена 10-годишна стратегия за включване на бившата съветска република в сферата на влияние на Русия.
Документът от пет страници е разделен на множество рубрики с краткосрочни, средносрочни и дългосрочни цели.
Сред непосредствените цели са "подкрепа за молдовските политически сили, които се застъпват за конструктивни отношения с Руската федерация", и "неутрализиране на инициативите на Република Молдова, насочени към премахване на руското военно присъствие в Приднестровието". Средносрочните цели включват "противопоставяне на експанзивната политика на Румъния в Република Молдова" и "противопоставяне на сътрудничеството между Република Молдова и НАТО". Сред дългосрочни цели са "създаване на стабилни проруски групи за влияние в политическия и икономическия елит на Молдова" и "формиране на негативно отношение към НАТО".
Запитан за коментар по темата, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви: "Не знаем нищо за съществуването на такъв план. Не изключвам възможността това да е поредната фалшификация. Русия винаги е била и остава отворена за изграждане на добросъседски, взаимноизгодни отношения, включително с Молдова".
"Много съжаляваме, че сегашното ръководство на Молдова изпитва напълно неоправдани и необосновани предразсъдъци спрямо Москва", добави той.
Миналия месец руският президент Владимир Путин отмени указ от 2012 г., с който се подкрепя суверенитетът на Молдова, като заяви, че този ход има за цел да "гарантира националните интереси на Русия във връзка с дълбоките промени, които настъпват в международните отношения", припомня още CNN.
Служители на западното разузнаване твърдят, че руската стратегия не е изненадваща, но е възможно да се е ускорила, тъй като молдовското правителство активизира усилията си за по-тясно сътрудничество със САЩ и европейските държави. САЩ обещаха бюджетна подкрепа на страната, за да й помогнат да се справи с високите цени на енергията, значително повишени след започването на войната в Украйна.