Няколко дни след посещението на финансовия министър на САЩ Джанет Йелън в Китай, световните медии още обсъждат усилията ѝ да възстанови отношенията между двете страни.

Но ако оставим настрана политиката, визитата ѝ в Пекин доведе до един неочакван успех - тя успя да стимулира значително бизнеса на верига ресторанти в Юнан, като същевременно привлече вниманието към jian shou qing - необичайна, но много търсена гъба, която се цени заради уникалните си свойства, пише CNN.

Делегацията на министър Йелън беше забелязана да вечеря в ресторант Yi Zuo Yi Wang (In and Out). Тази верига е специализирана в храната от Юнан - популярна регионална кухня от частта на югозападен Китай, която граничи с Виетнам, Лаос и Мианмар.

Всичко започва, когато кулинарен блогър публикува информация за храната на партито на Йелън в Weibo, популярна китайска платформа за микроблогове.


Weibo/ Pampan cat

"Когато минах покрай масата им, забавих ход, за да погледна ястията, които си поръчаха", пише потребителят Pan Pan Mao. Сред ястията, които кулинарният блогър твърди, че е забелязал, са риба на скара с билки, пържени мариновани диви зеленчуци от Юнан с картофи и студени оризови нудъли.

От ресторанта потвърдиха за посещението. "Министърът на финансите на САЩ Йелън беше тук", гласеше постът им на китайски език.

"Дойде веднага след като кацна в Китай. Нашият персонал ни каза, че тя много обича гъби. Поръчала си е четири порции jian shou qing (вид дива гъба от Юнан). Беше изключително вълшебен ден.", допълниха от заведението.

Джанет Йелън за разговорите в Китай: Директни, съществени, продуктивни Отделянето на двете най-големи икономики в света би било катастрофално и за двете държави, смята тя

Хаштагът "Първото ястие на финансовия министър на САЩ Йелън в Пекин е юнанско" се превърна в тренд в социалните медии, а свързаните с него публикации натрупаха 6 милиона гледания. Някои изразиха любопитство кой е избрал ресторанта, други отбелязаха, че са впечатлени от уменията на Йелън да борави с пръчици за хранене и от избора на делегацията за менюто след полета. Но най-разгорещените дискусии бяха съсредоточени върху многобройните поръчки на ястието с гъби - jian shou qing.

Помощник на министъра на финансите потвърди пред CNN, че Йелън наистина е вечеряла в ресторанта и много е харесала преживяването, включително и гъбеното ястие. Източникът добави, че Йелън обича да посещава различни места за хранене, включително популярни местни ресторанти като Yi Zuo Yi Wang, когато пътува с екипа си.

Тя също така обича да разговаря с различни хора, допълва той, посочвайки обяда с виетнамски жени икономисти по време на настоящото й пътуване до Виетнам и Индия.

Jian shou qing, което се превежда като "вижте синята ръка", получава китайското си име, защото вътрешните повърхности на гъбите стават сини, когато се упражни натиск върху тях, включително по време на процеса на рязане, допълва CNN. Това е събирателен термин за цяло семейство гъби, но в Юнан jian shou qing се отнася най-вече за гъбите, които учените наричат "Lanmaoa asiatica".

Д-р Питър Мортимър е професор в Института по ботаника в Кунмин. Той пристига за първи път в Юнан през 2010 г., а след това му предлагат позиция в Института. Оттогава живее в Юнан и се занимава с изследване на гъбите в региона. "Гъбите Lanmaoa се смятат за отровни, тъй като могат да бъдат халюциногенни. Имам приятел, който по погрешка ги изяде и имаше халюцинации в продължение на три дни", обяснява той.

Четири проблема, които спъват новата дипломатическа мисия на САЩ в Китай Въпросите, които трябва да бъдат решени между свръхсилите ще затруднят Джанет Йелън в Пекин

Миналата година Ботаническото дружество на Юнан публикува актуализиран индекс на отровните гъби със снимки, идентифициращи видовете, за да предупреди обществеността. Сред включените тях беше и jian shou qing, което породи дискусии дали трябва да се разрешава продажбата им онлайн и сервирането им в ресторанти.

В крайна сметка, популярността надделя над тези опасения и гъбите все още са широко достъпни.

На 10 юли, след посещението на Йелън, държавната агенция "Синхуа" дори подготви новинарски материал как да се консумира безопасно jian shou qing.

След посещението на Йелън ястията с диви гъби се разпродават в многобройните клонове на ресторанта в големите градове на Китай, съобщи веригата в пост в Weibo.

Рай за гастрономи: Десетте кулинарни дестинации, които да не пропускатеВсеки личен вкус е субективен, но за да бъдат полезни, от CNN класират десетте най-добри кулинарни дестинации

Фактът, че Йелън и нейният екип са посетили ресторант в Юнан, не би трябвало да е изненада.

Макар и да не е толкова популярна в международен план, колкото кантонската или съчуанската, кухнята на Юнан, наричана още Dian Cai, е любима в Китай, а през последните години популярността ѝ сред модерните млади китайци расте. Сред изобилието от пресни продукти, предлагани в региона, гъбите безспорно са една от най-обичаните съставки в Юнан, особено през лятото.

"Юнан е абсолютно луд по гъбите", казва ученият Мортимър.

"Има градове, в които всички улици са кръстени на гъби, сградите са проектирани така, че да приличат на гъби, а във всички ресторанти се предлагат ястия с гъби. Хората в Юнан са изключително осведомени за гъбите - от децата до възрастните. Там се срещат около 800 вида гъби, които се консумират", добавя Мортимър.

Палачинка от Хирошима е кулинарната звезда в Срещата на върха на Г-7Съставките на характерното ястие обикновено включват юфка, зеле и месо

Други популярни храни от Юнан включват сушена шунка Xuanwei, оризови палачинки и козе сирене. Провинцията се отличава със завиден избор на диви ядливи цветя, особено през пролетта, и е дом на пу'ера - популярен вид ферментирал чай, известен със своя сложен и земен вкус.

Дали посещението на Йелън в Пекин е оказало някакво въздействие върху отношенията между двете най-големи икономики в света – всеки може да говори каквото си иска. Що се отнася до китайската кухня обаче, екипът на финансовия министър е направил всички правилни ходове, допълва CNN.