Инфлацията в САЩ се е повишила по-малко от очакваното през юли
Индексът на потребителските цени в САЩ се е повишил с 3,2% спрямо предходната година през юли, знак, че инфлацията е загубила поне част от хватката си върху икономиката на САЩ, съобщава CNBC.
Цените са се ускорили с 0,2% за месеца, в съответствие с оценката на Dow Jones, съобщи Бюрото по трудова статистика в четвъртък. Въпреки това годишният процент е малко под прогнозираните 3,3%.
Като се изключат нестабилните цени на храните и енергията, така нареченият базисен индекс на потребителските цени също се е увеличил с 0,2% за месеца, което се равнява на 12-месечен процент от 4,7%. На годишна база базисната инфлация също е малко под консенсусната оценка на Dow Jones за 4,8%.
Пазарите реагираха положително на доклада, като фючърсите, обвързани с Dow Jones Industrial Average, се повишиха с близо 200 пункта, а доходността на държавните облигации беше предимно по-ниска.
Агресивната политика на Фед може да е пагубна за най-уязвимите страниКампанията за борба с инфлацията в САЩ чрез повишаване на лихвените проценти продължава от година и половина – и нейното въздействие се усеща по целия свят
Джим О'Нийл: Лихвените проценти трябва да останат около 5% за по-дълго време - дори когато инфлацията спада
По-рано днес икономистът-ветеран Джим О’Нийл, старши съветник в Chatham House и бивш председател на Goldman Sachs Asset Management, коментира, че централните банки на големите икономики ще трябва да задържат лихвените проценти високи за по-дълго време, отколкото пазарът очаква, дори когато инфлацията падне.
Очакванията са Федералният резерв на САЩ да повиши лихвените проценти с още 25 базисни пункта на следващата си среща за паричната политика през септември и да започне да ги намалява през 2024 г., според инструмента FedWatch на CME Group.
Според О’Нийл обаче намаленията са далеч.
„Не разбирам напълно тази гледна точка, че лихвите трябва автоматично да започнат да падат отново, за да имаме постоянно по-балансиран икономически свят“, коментира икономистът пред CNBC. „Трябва да поддържаме нивата лихвите около 5% в по-голямата част от развития свят, защото те трябва да имат някаква положителна връзка с нивото на инфлацията, ако искаме тя да бъде постоянно стабилна.“
О’Нийл също така предполага, че САЩ са „в прилична позиция да избегнат рецесия“, посочвайки, че ситуацията с инфлацията се подобрява.
Инвеститорите в САЩ смятат, че високите лихви ще се задържатСилната икономика може да издържа години на по-високи лихвени проценти
Данните на Министерството на труда на САЩ показаха днес, че броят на американците, подали молби за помощи при безработица, са скочили миналата седмица, но недостатъчно, за да засилят опасенията около силния пазар на труда.
Молбите за помощи при безработица са нараснали с 21 000 до 248 000 за седмицата, приключила на 5 август спрямо 227 000 през предходната седмица, което е най-голямото увеличение от пет седмици насам.
Средният четириседмичен брой на молбите, който е по-слабо променлив показател, е нараснал с 2750 до 228 250.
Молбите за помощи при безработица се разглеждат като представителни за броя на съкращенията през съответния период.
Като цяло 1,68 милиона души са получили помощи за безработица за седмицата, приключила на 29 юли, което е с 8000 по-малко от предходната седмица.