Бизнес активността в Европа отново се свива през август до най-ниското си ниво от ноември 2020 г. насам.

Публикувани в сряда експресен съставен индекс на мениджърите по поръчките в еврозоната се понижава до 47,0 пункта за август от 48,6 пункта през юли. Това се размина с очакванията на икономистите за стойност от 48,8 пункта, според Dow Jones, съобщава CNBC.

Показание над 50 означава разширяване на активността, а под 50 - свиване. Ако се изключат пандемичните месеци, последните данни сочат най-ниското отчитане от април 2013 г. насам.

Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Хамбургската търговска банка, коментира, че секторът на услугите в еврозоната "за съжаление показва признаци на спад, които съответстват на лошите резултати на производството".

Бундесбанк очаква стагнация в Германия и през третото тримесечиеПрез юли делът на компаниите, изпитващи липса на нови поръчки, е нараснал до 40,3%, спрямо 34,5% през юни т.г. и едва 10,8% през юли 2022 г.


Що се отнася до разбивката между услугите и производството, първият показател спада до 30-месечно дъно на ниво 48,3, а PMI индексът за производството леко се повишава от 42,7 през юли до 43,7 през този месец.

"Отчитането на данните за PMI в нашата прогноза за растежа ни води до заключението, че еврозоната ще се свие с 0,2% през третото тримесечие", добавя Рубиа.

Еврозоната, регионът на 20-те държави, които споделят една и съща валута евро, отбелязва ръст от 0,3% през второто тримесечие, след като през първото нараства с 0,1%. Този слаб растеж показва влиянието на по-високите лихвени проценти и цени на енергията и потиснатото външно търсене.

Той обаче прикрива и резки различия в рамките на региона. Германия например отчита най-дълбокото свиване на бизнес активността през август.

"Натискът за понижаване на икономиката на еврозоната през август се дължи главно на германския сектор на услугите, който премина от растеж към свиване с необичайно бързи темпове", казва Рубиа и добавя, че намаленото производство в промишлеността също допринася за аргумента, че Германия се превръща в "болния човек на Европа".

Какво означава това за Европейската централна банка

Последните икономически данни са водещи в дискусиите около това какво може да направи Европейската централна банка на заседанието си следващия месец.

Инфлацията в еврозоната се е понижила до 5,3%, оставайки над целта на ЕЦБГодишната инфлация в Европейския съюз през юли е 6,1%

На заседанието си през юли председателят на ЕЦБ Кристин Лагард заяви, че централната банка може да повиши или да преустанови повишаването на лихвените проценти. В крайна сметка решението ще зависи от новите данни.

"Продължаваме да очакваме, че инфлацията в сектора на услугите ще намалее достатъчно през следващите месеци, за да убеди ЕЦБ да не повишава лихвите след септември", коментира на свой ред Мелани Дебоно, старши икономист за Европа в Pantheon Macroeconomics.

Други обаче не са съгласни с това.

"Стагниращата заетост се съчетава с намаляващо производство и следователно води до по-ниско производство на глава от населението. В резултат на това ЕЦБ може да бъде по-несклонна да спре цикъла на повишенията през септември", смята Рубиа.

Анализатори, анкетирани от Refinitiv, предполагат, че централната банка най-вероятно ще остави лихвите без промяна през следващия месец, като основната ѝ лихва в момента е 3,75%.