Китайските банки се колебаят в отношенията си с Русия
Една от ключовите китайски банки - Zhejiang Chouzhou Commercial Bank - използвана от руските вносители, е спряла всички транзакции, съобщава руската бизнес медия Ведомости.
Според изданието клиентите на банката са били информирани за този ход миналата седмица.
Руският бизнес е застрашен от логистичен срив, ако банката не възобнови разплащанията след Китайската нова година, която започва в петък, пише Ведомости.
Други финансови институции от Китай също затягат проверките за съответствие при работа с руски предприятия.
Кремъл призна за проблемите, като прессекретарят Дмитрий Песков заяви, че властите работят за решаването им с Пекин.
"Имаме тесен диалог с нашите китайски приятели и, разбира се, ще решим всички възникнали проблеми", заяви Песков на брифинг в сряда.
Проблемите на Русия с китайските банки идват седмици след като през декември САЩ разрешиха вторични санкции.
Белият дом се насочи срещу финансови институции, които помагат на страната да заобикаля санкциите, доказвайки ефективността на тези търговски ограничения.
Повечето от най-големите китайски банки имат клонове в САЩ, което ги прави уязвими по отношение на прилагането на санкции.
Заместник-министърът на финансите на САЩ Уоли Адейемо заяви, че мерките ще се прилагат дори към неволни финансови партньори, като се налага на банките да предотвратят всяко потенциално сътрудничество с руския военнопромишлен комплекс.
Руските компании станаха по-зависими от китайския юан, след като някои банки се оттеглиха от глобалната система за финансови съобщения SWIFT, отбелязва Business Insider.
Тъй като Русия - основен износител на енергия - успява да запази търговската си активност, нейната икономика все още изглежда устойчива въпреки западните санкции.
Независимо от това, с увеличаването на ограниченията поставени от Запада срещу Русия, дори китайските компании се опитват да останат настрана от проблемите.
От тогава насам две китайски банки наредиха да се преразгледа дейността им в Русия вследствие на новите ограничения.
Още през юни Bank of China започна да преразглежда преводите от Кремъл.
Руски финансов анализатор заяви пред Ведомости, че засега не всички транзакции с китайски банки са спрени и плащанията с юани все още са възможни, макар и с по-бавни темпове.