Спешно е! Европейски лидери призоваха за по-голяма подкрепа за Украйна
Западът страда от "колосален провал на въображението", като смята, че войната на Русия в Украйна няма да засегне и него. За това предупредиха водещи европейски политици на фона на призивите за удвояване на трансатлантическата подкрепа за Киев.
Датският министър-председател Мете Фредериксен разкритикува отслабващото чувство за спешност сред делегатите на Мюнхенската конференция по сигурността в събота, когато пълномащабната офанзива на Москва почти навлезе в третата си година.
"Чувството за спешност просто не е достатъчно видно в нашите дискусии", заяви тя в рамките на събитието, цитиран от CNBC. "Трябва да ускорим и да увеличим мащаба на помощта си."
Фредериксен отхвърли твърденията за производствените ограничения като причина за неоказване на по-голяма военна помощ на Украйна, като отбеляза, че континентът разполага със запаси, които може и трябва да сподели:
"Това не е само въпрос на производство, защото ние имаме оръжия, имаме боеприпаси, имаме противовъздушна отбрана, които в момента не ни се налага да използваме и трябва да доставим на Украйна".
Дания вече е дарила цялата си артилерия на Киев и призова другите страни да направят същото, тъй като на 24 февруари се навършва втората годишнина от началото на войната.
Казаното от Фредериксен беше подкрепено и от други присъстващи. Министърът на външните работи на Швеция Тобиас Билстрьом например заяви, че страните трябва да дадат на Украйна "това, което вече имаме".
Тези коментари дойдоха, часове след като украинските войски се изтеглиха от източния град Авдийвка, за да избегнат руското обкръжение. Падането на твърдината бележи най-голямата промяна на фронтовата линия, откакто Москва превзе Бахмут през май, и предоставя на Русия нова база, от която да извършва регионални атаки, които могат да бъдат представени като успех от страна на Кремъл.
“По последни данни руските сили контролират малко под една пета от международно признатата територия на Украйна. С напредването им, завземането на още територии и установяването на руско управление чрез фалшиви избори, украински сили може да бъдат принудени да се бият на страната на Москва”, предупреди на свой ред полският външен министър Радослав Сикорски. “Путин ще привлече украинци в армията си, за да ни нападнат".
Кучетата на войната
Министър-председателят на България Николай Денков пък посочи, че според него политиците започват да осъзнават неотложността на тази реалност, но сега от тях зависи да убедят и своите избиратели.
"Трябва да отворим очите на всеки гражданин в Европа, за да разбере, че животът, на който се радваме, може да изчезне, както се е случвало много пъти в историята", каза Денков.
С напредването на войната общественият интерес се измести от Украйна към други глобални кризи, включително в Близкия изток, както и към вътрешнополитически проблеми и такива, свързани със сигурността. Пример за това са САЩ, където новият пакет за финансиране на отбраната на Киев, който е на стойност 61 млрд. долара, беше блокиран в Камарата на представителите.
Бившият държавен секретар на САЩ Хилари Клинтън заяви в събота, че се надява законопроектът все пак да бъде приет - вероятно през март - и настоя, че "реалността би трябвало да е преодоляла" всякакви съмнения относно нуждата от предоставяне на допълнителни боеприпаси на Украйна - както в САЩ, така и в Европа.
"Трябва да свършим много повече работа, за да убедим себе си, да убедим нашите страни, нашите правителства, че трябва да застанем на страната на Украйна и да се уверим, че тя ще спечели", каза тя по време на Конференцията по сигурността в Мюнхен.
Тази неотложност беше подчертана и от украински военни, които се включиха в събитието. Един от тях - жена и бивш преподавател в колеж, а сега доброволец на фронта, държан в плен три месеца, предизвика бурни овации, като описа народа си като "кучетата на войната":
"Ние сме кучетата на войната", каза тя. "Колкото повече кръв ѝ даваш, толкова повече иска тя."
Колосален провал на въображението
Междувременно историкът Найл Фъргюсън порица западните лидери за техния "колосален провал на въображението", което не им позволява да видят, че и те скоро могат да се превърнат в "кучета на войната".
"Сякаш не можем да си представим, че това ще се случи на нас", каза той, припомняйки сходната ситуация в първите години на Втората световна война. "Трябва да помогнем на нашите хора да си представят тези “кучета на войната”. Да направим така, че те да са видими за избирателите, видими за политиците. Виждаме изключително усилие, успешно усилие, според мен, да се повлияе на умовете, да се повлияе на вземането на политически решения, да се затруднят политическите лидери в България и другаде да убедят наистина населението си, защото то получава изключително много пропагандни послания през социалните медии и други източници".
В доклад от декември се констатира, че фалшиви акаунти в TikTok са били използвани за разпространение на дезинформация за войната на Русия в Украйна сред милиони хора и за "изкуствено засилване на проруските наративи".
"Не можем просто да приемем, че това е област, в която Русия ще доминира, без да им дадем отпор, а ние дори не сме на една и съща арена", продължи Клинтън, като отбеляза, че Русия вече влияе на големи територии в Африка, Азия и Латинска Америка.
Тези призиви бяха направени по време на обедна сесия в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността, в която участие взеха президентът на Чешката република Петр Павел, министър-председателят на Република Естония Кая Калас, министър-председателят на Белгия Александър Де Кроо, бившият държавен секретар на САЩ Хилари Клинтън, министър-председателят на Дания Мете Фредериксен и министър-председателят на България Николай Денков.