Виктор Орбан събира отново най-старата група в модерната история на Европа в своеобразно пресъздаване на Хабсбургската империя. Сред лавината от заглавия, свързани с машинациите на унгарския лидер през последните дни, най-открояващото се, когато става въпрос за връзката му с властта, е съобщението от 30 юни във Виена, че той сформира "Патриоти за Европа" - крайнодясна политическа група в Европейския парламент.

Застанал в центъра на Виена заедно със свои колеги десни популисти от Австрия и Чехия, триумфиращият Орбан обяви новия си клуб, обхващащ основните територии на бившите хабсбургски земи Австрия, Бохемия и Унгария, без да оставя съмнение за това кой ще го управлява.

Това пише в свой анализ POLITICO и цитира унгарския лидер, чиято страна в момента е ротационен председател на ЕС:

"Създаваме политическа формация, която според мен ще излети като ракета и много бързо ще се превърне в най-голямата група на европейската десница. Границата ни е небето."

Според изданието името на групата е учебникарска антифраза - т.е. словосъчетание, противоположно на предназначението си, като да наречете един гигант “Малкия”, тъй като, макар че "патриотите" са много неща, това, че са "за Европа", не е сред тях.

Като се изключи това обаче, хвалбите на Орбан не са съвсем изпразнени от съдържание. В понеделник френският “Национален сбор” се присъедини към Патриотите, както и италианската “Лига”, включвайки се към нарастващия списък от известни крайнодесни партии от Испания до Нидерландия. Въпреки че французите ще имат най-голямата делегация в групата с 30 евродепутати, Орбан и неговите хабсбургски съюзници могат да се окажат доминиращи, ако успеят да привлекат популистки партии от Словения и Словакия, което изглежда вероятно. А като се има предвид, че именно национализмът, който проповядват Патриотите, доведе до унищожаването на Хабсбургската империя през 1918 г., задълбочаването на съюза им е изненада.

Досега единственото нещо, което обединяваше политиците, стоящи зад Патриотите, беше взаимното недоверие. Австрийската “Партия на свободата”, например, прекара десетилетия в търсене на репарации от чехите за австрийците, които са били лишени от собственост и прогонени от бившата Чехословакия след Втората световна война. В същото време един от малкото въпроси, по които чехите, словаците, унгарците и словенците могат да постигнат съгласие, е колко властни са австрийците. Така че защо те изведнъж се обединяват? Причината е именно Орбан.

Въпреки че под повърхността все още има много недоверие, популистите в региона могат да разпознаят печелившата формула, когато я видят. Много може да се каже за унгарския лидер и неговата совалкова дипломация през последната седмица, която го отведе от Киев до Москва и Пекин, но няма как да се отрече, че той надскочи ръста си. А това го превръща в модел за крайнодесните кръгове в Централна Европа.

Необичайни съмишленици

След като научи за пътуването на Орбан до Москва в петък, популисткият министър-председател на Словакия Роберт Фицо, който неотдавна преживя опит за убийство, се скъса да хвали унгарския си колега.

"Искам да поздравя унгарския министър-председател и да изразя възхищението си от решението му да посети Киев и Москва без никакво колебание", заяви Фицо, чиято партия също обмисля да премине към Патриотите. "Ако здравето ми позволяваше, с удоволствие щях да се присъединя към него".

Орбан и Фицо са изненадващи съюзници, тъй като продължаващото напрежение между страните им заради 800-годишното господство на Унгария над словашкия етнос, приключило през 1918 г., отдавна усложнява отношенията. Освен това двамата идват от противоположните страни на политическия спектър. Докато Орбан, някогашен дисидент, който се противопоставя на съветския контрол, е от десницата, Фицо е бивш комунист, станал социалдемократ след падането на Берлинската стена. Тяхното нарастващо приятелство до голяма степен потвърждава привлекателността на патриотите на Орбан в Централна и Източна Европа.

В допълнение към нарастващото разочарование от това, което те смятат за тежка ръка на Брюксел, Патриотите споделят определено по-благосклонно отношение към руския президент Владимир Путин и неговата война срещу Украйна. С изключение на Австрия, крайнодесните партии, които досега са се присъединили към Патриотите, идват от страни членки на НАТО. Въпреки това повечето от тях не крият уважението си към руския лидер, което варира от неприязнено възхищение до откровено преклонение.

"Путин не може да загуби", коментира Орбан в интервю за POLITICO. "Идеята, че Русия може да бъде победена, е много трудна за възприемане."

Освен недоверието си към ЕС и ентусиазма си към Русия, хабсбургската коалиция на Орбан е обединена от общата си съпротива срещу миграцията от мюсюлманския свят, която патриотите разглеждат като цивилизационна война.

"Вярваме в една Европа, решена да защити границите си, да спре незаконната миграция и да запази културната си идентичност, следвайки волята на огромното мнозинство европейски граждани", пишат “Патриоти за Европа” в учредителния си манифест.

Общоевропейска платформа за Орбан

След като патриотите вече са на власт в Унгария и водят в социологическите проучвания в Чешката република и Австрия преди изборите през септември в двете страни, алиансът на Орбан скоро може да се превърне в политическа сила, както в региона, така и в целия ЕС. Това би му дало паневропейската платформа, към която той се стреми, откакто неговата партия "Фидес" - за да избегне изхвърляне - напусна дясноцентристката Европейска народна партия, най-голямата група в ЕП.

Ако нещата се развият в полза на Орбан, истинското въздействие на “Патриоти за Европа” ще се усети бързо - след като през почти всички шест века от съществуването на Хабсбургската империя Унгария е играла втора цигулка на Австрия, сега тя може да се превърне в първа.

Ако се наложи, Орбан дори разполага с истински Хабсбург, който може да включи в играта - Едуард Хабсбург-Лотринген, правнук на император Франц Йосиф I от 19-ти век, който в момента е емисар на Будапеща при Светия престол.