Пет въпроса към ЕЦБ преди четвъртък
От последното заседание на централната банка инфлацията в еврозоната спадна, но не успя да помръдне в доминиращия сектор на услугите
Европейската централна банка (ЕЦБ) се събира в четвъртък, за да направи преглед на състоянието на икономиката на еврозоната месец след като намали лихвените проценти за първи път от пет години.
От последното заседание на централния кредитор инфлацията спадна, но не успя да помръдне в доминиращия сектор на услугите. Някои политици се почувстваха притиснати в ъгъла при намаляването на лихвите през юни и не бързат да посочат какво следва.
"Те не искат да издават нищо", казва Дирк Шумахер, ръководител на отдела за европейски макроизследвания в Natixis.
Reuters извежда пет ключови въпроса за пазарите:
1. Какво ще направи ЕЦБ в четвъртък?
Не много. ЕЦБ иска да види повече доказателства, че инфлацията се доближава до целта от 2%, преди да предприеме нови действия.
Инвеститорите ще се съсредоточат върху всичко, казано от шефа на ЕЦБ Кристин Лагард, за това дали ново намаляване на лихвите, на което пазарите разчитат, ще последва през септември - точно когато се очаква първото намаляване на лихвените проценти в САЩ.
2. Ще даде ли ЕЦБ яснота за пътя напред?
Някои банкери се почувстваха несигурни относно намаляването на лихвите през юни, тъй като заплатите и инфлацията се оказаха по-стабилни от очакваното, и съжалиха, че предварително са се ангажирали с този ход седмици по-рано. Това означава, че Лагард вероятно ще избягва изявления за бъдещи стъпки.
Представителите на ЕЦБ заявиха, че искат да видят множество показатели за заплатите и корпоративната печалба, които трябва да бъдат представени преди заседанието през септември, преди да предприемат нова стъпка.
"Просто не разполагаме с достатъчно данни, за да изпратим нови сигнали", казва Пиет Кристиансен, главен анализатор в Danske Bank.
Трейдърите очакват ЕЦБ да намали лихвите още веднъж тази година, най-вероятно през септември, а вероятността за трето намаление до декември е 80%.
3. Колко тревожна е лепкавата инфлация в сектора на услугите?
Значително. Инфлацията в еврозоната се понижи за първи път от три месеца насам до 2,5% през юни, но се повиши до 4,1% в сектора на услугите и не е намаляла през тази година. Той съставлява почти 50% от инфлационната кошница, така че политиците искат да видят спад, за да са сигурни, че инфлацията се връща към целта.
Някои се опасяват, че недостигът на работна ръка, нарастването на заплатите, което ЕЦБ очаква да достигне своя връх тази година, и слабият растеж на производителността могат да я затвърдят.
Други смятат, че инфлацията в сектора на услугите ще последва другите компоненти със закъснение.
"Единствената част, която има потенциал да отклони този път към целта, е вътрешният ценови натиск, отразен в инфлацията на услугите", казва Шумахер от Natixis.
4. А какво да кажем за забавянето на инерцията на растежа?
По-слабите икономически показатели поставят под въпрос мнението, че стагнацията е приключила и възстановяването на икономиката е в ход.
Растежът на бизнес активността отбеляза неочаквано и рязко забавяне през юни, тъй като все още силният сектор на услугите не успя да компенсира по-нататъшното свиване на производствената активност.
Засега данните сочат по-нисък растеж през второто тримесечие, отколкото очаква ЕЦБ, смятат икономистите. Но ЕЦБ вече очакваше сравнително слабо възстановяване през тази година, така че последните данни не би трябвало да преобърнат посоката на действие на представителите на централната банка.
5. Ще действа ли ЕЦБ, ако френските облигации се окажат под натиск?
Само ако настъпят много по-диви пазарни колебания или значително разпространение на проблемите в други държави, предполагат от ЕЦБ.
Условията, при които банката ще обмисли да приложи своя Transmission Protection Instrument - схема за изкупуване на облигации за държави, чийто дълг се окаже под натиск не по тяхна вина - казват, че те трябва да спазват фискалните правила на ЕС, което е лоша новина за Франция.
И все пак инвеститорите не се съмняват, че ЕЦБ ще се намеси, независимо дали ще изкупува облигации на други държави, или дори на Франция, особено ако финансовата стабилност е застрашена.
Френските облигации се стабилизираха след рязката разпродажба, последвала изненадващите избори, довели до създаването на разнопосочен парламент, който би трябвало да ограничи плановете за разходи на левицата, спечелила най-много места.
Но не е изключено да се стигне до разпродажба, тъй като Франция е изправена пред преговори за съставяне на правителство и няма изгледи за подобряване на състоянието на нейните скърцащи финанси. Спредът в доходността на френските и германските облигации за кратко достигна най-високата си стойност от 2012 г. насам миналия месец.
"В крайна сметка тук има предпазен механизъм на ЕЦБ", казва Крис Джефри, ръководител на макростратегията в Legal & General Asset Management. "Ако това не беше така, френските спредове щяха да се търгуват доста по-широко днес."