Бела Хадид получи извинение от Adidas за антисемитския скандал
Спортният гигант актуализира официалната си позиция след като свали рекламна кампания заради палестинския произход на модела
Спортният гигант Adidas се извини на топ модела Бела Хадид, след като изтегли от медиите и социалните мрежи рекламната кампания с нейно участие.
Миналата седмица Adidas потвърди, че „преразглежда“ участието на Хадид като рекламно лице на емблематичен модел маратонки, използвани на Олимпийските игри през 1972 г. в Мюнхен, след като моделът от палестински произход беше критикувана заради трагичните събития от т. нар. Мюнхенското клане.
По време на Летните олимпийски игри в Мюнхен осем палестински бойци влизат в Олимпийското село, убиват двама израелски спортисти и вземат девет заложници, които по-късно също са убити, припомня Euronews.
Именно във връзка с тези събития, Adidas прекрати кампанията за промотиране на обувките SL72, които нарече „вечна класика“ и които Бела Хадид трябваше да рекламира.
Бащата на американския модел обаче е палестински имотен магнат и от 7 октомври насам красавицата непрекъснато се обявява на страната на палестинците в Ивицата Газа.
След нападението над Израел, когато бойци на Хамас убиха 1175 израелци и взеха около 250 души за заложници, и последвалата бомбардировка на Израел над Газа, Хадид сподели в Instagram, че осъжда както на нападението на Хамас, така и жестокия отговор на Израел.
„Виждайки последствията от въздушните удари в Газа, скърбя заедно с всички майки, които са загубили децата си, и с децата, които плачат сами, с всички загубени бащи, братя, сестри, чичовци, лели, приятели, които никога повече няма да ходят по тази земя“, написа тя на 26 октомври, след което добави: „Скърбя за израелските семейства, които се справят с болката и последиците от 7 октомври. Независимо от историята на земята, осъждам терористичните атаки срещу всякакви цивилни граждани, където и да е“.
Поради осъждането на нападението на Израел над Газа обаче, поддръжниците на Израел разкритикуваха включването на модела в кампанията на Adidas.
Официалният акаунт на посолството на Израел в Германия публикува гневна реакция в X: „Познайте кой е лицето на кампанията? Бела Хадид, модел от палестински произход, който в миналото е разпространявал антисемитизъм и е призовавал към насилие срещу израелци и евреи.“
„Да я накараш да рекламира на пазара обувки, посветени на Олимпийските игри, когато е пролята толкова много еврейска кръв, е просто отвратително“, добави главният изпълнителен директор на Движението за борба с антисемитизма.
Малко след това Adidas поднесе извинения за кампанията.
„Осъзнаваме, че са направени връзки с трагични исторически събития - макар че те са напълно непреднамерени, и се извиняваме за всяко причинено огорчение или притеснение. В резултат, преразглеждаме останалата част от кампанията.“
Съобщава се, че Хадид е обмисляла да предприеме правни действия срещу Adidas за изтеглянето на кампанията. В отговор, компанията публикува актуализация, включваща извинение към нея.
„Извиняваме се и на нашите партньори Бела Хадид, ASAP Nast, Жул Кунде и други за всяко негативно въздействие върху тях и преразглеждаме кампанията“, гласи сега съобщението.
"I think Adidas has rolled over, not just for Zionism or Israel, but for a bunch of racists."
— Mehdi Hasan (@mehdirhasan) July 23, 2024
I explained on the WNK podcast, with Alana Hadid, why the Adidas decision to censor their Bella Hadid shoe campaign is pure anti-Palestinian bigotry.
Full show: https://t.co/SgBi1JRfBa pic.twitter.com/IxvsTZdBLc
Ситуацията беше обсъдена и в подкаст на WNK със сестрата на Хадид - Алана, и британско-американския телевизионен водещ Мехди Хасан.
Докато Алана предпочете да не говори по темата, Хасан се намеси като заяви, че според него решението на Adidas да отстрани Бела Хадид от кампанията е „антипалестински фанатизъм“.
„Каква е идеята да кажеш на палестински модел, който не е роден през 1972 г., че не може да рекламира маратонки, свързани с Олимпийските игри през 1972 г., защото палестинците са извършвали терористични актове на тази Олимпиада?! Единственото общо е, че те са палестинци, което е определението за фанатизъм, за расизъм“, допълни Хасан.