През тази година световният пазар на суровини беше нестабилен, като цените останаха предимно високи.

Фючърсите на портокаловия сок и какаото достигнаха рекордно високи стойности през първата половина на годината, докато цените на суровия петрол се колебаеха в зависимост от заглавията от Близкия изток. Цените на златото продължават да се повишават, но тези на цветните метали като желязната руда се понижиха значително.

„Досега стоковите пазари бяха непостоянни и движени от настроенията - в непрекъснато търсене на най-малкия кълн надежда, за да се издигнат до нови върхове, само за да се сринат обратно надолу при най-малкия намек за възможно разочарование“, коментира пред CNBC Сабрин Чоудури, директор на отдела за анализ на суровините в BMI.

Индексът S&P GSCI, който е ориентир за цялостното представяне на пазара на суровини, се повиши с цели 12% през април спрямо началото на годината, след което спадна до 2,18%. Според данните, извлечени от FactSet, продуктите, които отбелязват най-голям ръст от началото на годината, са избрана кошница от меки стоки, която включва какао, яйца, портокалов сок, каучук и кафе.

Според анализаторите тези стоки отбелязват силни печалби в резултат на неблагоприятните климатични условия в основните им производствени региони.

Големите победители

Какао

Какаото е начело на класацията, тъй като цените му скочиха с 66% досега през тази година, а фючърсите се покачиха до исторически максимум от 11 722 долара за метричен тон през април на фона на недостига, дължащ се на прекъсване на доставките заради проливни дъждове и болести в основните производители Кот д'Ивоар и Гана.

„Привлечени от възможностите за печалба, хедж фондовете навлязоха на пазара, което направи движението на цените още по-волатилно“, коментира Дарън Стетцел, старши вицепрезидент на отдела за меки суровини за Азия в брокерската компания StoneX.

Макар че цените се понижиха от рекордните стойности, фючърсите върху какаото все още са над обичайните си нива, като последният септемврийски договор се търгува за 9 150 долара за метричен тон на Междуконтиненталната борса в САЩ.

Стетцел смята, че пазарът на какао ще се стабилизира с подобряването на метеорологичните условия в Западна Африка през 2025 г., въпреки че отбелязва, че цените ще се върнат на нивата отпреди тазгодишния скок бавно.

Яйца

Неотдавнашното възобновяване на птичия грип в птицеферми в САЩ, Япония и други страни доведе до скок на цените на яйцата с над 62% за дузина от началото на годината, според данни на FactSet.

„Около 18,5 млн. кокошки носачки в САЩ са били засегнати от птичия грип досега през тази година. Що се отнася до търсенето, потребителите залагат все повече на яйцата като по-достъпен източник на протеини“, казва Карин Рисполи, управляващ редактор в платформата за пазарна информация Expana.

„С наближаването на есенния и празничния сезон се очакват по-високи глобални цени на едро на яйцата, особено ако инфекциите с птичи грип продължат“, добавя Тим Лугинсланд, ръководител на сектор в Института за земеделие и храни на Wells Fargo.

Портокалов сок

Фючърсите върху портокаловия сок се повишиха до рекорд през май и в момента се колебаят около исторически високите нива от 4,49 долара за паунд (6,7 литра). Спадът на производството във Флорида - основният производител на портокалов сок в САЩ - в допълнение към неблагоприятните климатични условия в ключови райони за производство на портокали в Бразилия, доведоха отрасъла до кризисен режим.

И това едва ли ще се промени скоро. Производството на портокалов сок в световен мащаб ще намалее за пети пореден сезон заради продължаващия спад на производството в Бразилия, на която се падат 70% от общото за света.

„Като се имат предвид прогнозираните добиви от портокалови култури за предстоящия сезон, очакванията са, че цените на портокаловия сок ще останат високи поне през следващите 12 месеца“, казва Дейвид Бранч, мениджър на сектор „Селскостопански и хранителен институт“ в Wells Fargo.

Каучук

Цените на каучука се повишиха с близо 30% от началото на годината, тъй като производството в най-големите производители на естествен каучук в света - Тайланд и Индонезия, намалява заради проблеми, свързани с метеорологичните условия, като например ограничените валежи.

Септемврийският договор за еталонния фючърс за каучук с класификация Ribbed Smoke Sheet (RSS3) в момента се търгува на борсата в Осака на цена 337 йени (2,29 долара) за килограм.

Кафе

„Фючърсите на кафе, търгувани на ICE, скочиха с 25% от началото на годината до 2,45 долара за паунд поради неблагоприятните климатични условия в районите за отглеждане на кафе в югоизточна Бразилия“, посочва Чоудури от BMI.

Предизвиканите от Ел Ниньо производствени проблеми в Югоизточна Азия доведоха до намаляване на реколтата в ключовите производствени региони Виетнам и Индонезия. Ел Ниньо е метеорологично явление, което води до по-високи температури и по-екстремни метеорологични условия, като обикновено продължава между 9 и 12 месеца.

Шампионът на годината

Златото е шампион на 2024 година. Неговите цени достигнаха рекордно високи стойности през тази година, стимулирани от очакванията за намаляване на лихвените проценти в САЩ, както и от привлекателността му като сигурен актив. Фючърсите върху златото наскоро достигнаха нов исторически връх от 2549,9 долара за тройунция.

Големите губещи

Желязна руда

„Цените на желязната руда се понижиха най-много сред суровините, тъй като секторът на недвижимите имоти в Китай продължава да е в застой, което води до слабо търсене. Влошаващите се маржове на стоманодобивните предприятия в страната, които са важен фактор за цените на желязната руда, също изиграха роля за поддържането на ниски цени“, посочва директорът на отдела за изследване на миннодобивните и енергийните суровини на Commonwealth Bank of Australia Вивек Дар.

Желязната руда е основен компонент на стоманата. Бенчмаркът за 62% желязна руда последно се търгуваше на 98,10 долара за тон на Нюйоркската стокова борса за договора, изтичащ на 30 август.

„Основната спирачка за потреблението на стомана в Китай остава секторът на недвижимите имоти (~30% от потреблението на стомана в Китай)“, посочва Дар. „При положение, че маржовете на стоманодобивните заводи сега са на нива, които силно обезкуражават производството, пазарите основателно се притесняват, че цените на желязната руда могат да се задържат под 100 долара за тон в краткосрочен план“.

Зърнени култури

Широко разпространените зърнени култури като пшеница, царевица и соя също отбелязаха значителни спадове в резултат на очертаващата се богата реколта в Северното полукълбо.

„В момента световната зърнена индустрия има голям излишък от запаси, дължащ се на поредните големи реколти, произведени във всички водещи региони за добив на зърно“, казва Лугинсланд от Wells Fargo. „В резултат на това повече царевица и соя заляха експортния пазар, което понижи цените“.

Пшеницата и царевицата, търгувани на Чикагския борд за търговия, загубиха почти 15% досега през тази година, а соята е спаднала с близо 25%.

Очаквания

„Въпреки волатилността през годината досега, глобалният пазар на суровини остава повишен и се очаква тази тенденция да се запази“, прогнозира Чоудури от BMI. „Очакваме цените да бъдат подкрепени от отслабването на щатския долар, особено когато Фед започне да намалява лихвите по-късно през годината“.

Продължаващото слабо търсене от страна на Китай ще ограничи ръста на цените на повечето суровини, като индустриалните метали се очаква да загубят още повече, добавя анализаторът.

„Освен това до края на тази година се очаква глобалният метеорологичен модел да се обърне от Ел Ниньо към Ла Ниня, което може да се окаже решаващо събитие за световния селскостопански пазар“, добавя Стетцел от StoneX.

Ла Ниня обикновено води до захлаждане на глобалните температури и се появява на всеки три до пет години.

„Това ще означава, че метеорологичните условия, които наблюдавахме през изминалата година, ще бъдат напълно противоположни на това, което очакваме да видим през 2025 г.“, казва още той.