Франция, Гърция и Испания търсят нови технологии за защита на фермерите от сушата
Сред предложенията за продоволствената сигурност са слънчевата енергия, интелигентното напояване и устойчивите на атмосферни влияния култури
Представители на Европейския съюз се ангажираха да разработят повече технологии за пестене на вода в селското стопанство, тъй като сушата се задълбочава.
Политици от девет южни държави заявиха, че ще работят заедно, за да намалят натоварването на земеделските стопани и заплахите за продоволствената сигурност.
Обещанията бяха дадени по време на среща в Кипър на т.нар. страни от MED9 - Хърватия, Франция, Гърция, Италия, Малта, Португалия, Испания и Словения - за справяне с нарастващия недостиг на вода в резултат на изменението на климата, особено в Средиземноморския регион. Според страните той е е засегнат в по-голяма степен, отколкото други части на 27-членния блок, съобщава Euronews.
Политиците се ангажираха също така да обменят технически и практически данни и да стартират съвместни изследователски програми, за да направят използването на водата възможно най-ефективно.
„Изменението на климата е реална заплаха за производството на храни в световен мащаб, като този риск е още по-сериозен в района на Средиземноморието“, заяви на срещата испанският министър на земеделието Луис Планас.
„Трябва едновременно да се борим с изменението на климата и в същото време да адаптираме условията на труд на нашите земеделски стопани към тази нова климатична ситуация.“
Как ЕС може да пести вода в селското стопанство?
Министърът на земеделието на Кипър Мария Панайоту предупреди, че миналата година Европа се е сблъскала с най-тежката суша от 500 години насам и посочи примери за „интелигентни“ напоителни системи и технологии, свързани със слънчевата енергия, които помагат за защита на културите, генерират електричество и спестяват използването на вода с 30%. Сред предложенията са слънчевата енергия, интелигентното напояване и устойчивите на атмосферни влияния култури.
Португалският министър на земеделието Жозе Мануел Фернандеш призова за по-голямо финансиране от ЕС за подпомагане на финансирането на нови технологии за пестене на вода и нови стимули за привличане на по-млади хора, които да съживят застаряващото земеделско население.
Френският им колега Марк Фесно изтъкна най-новите техники, които помагат за създаването на нови култури, способни да виреят при по-сурови климатични условия, докато Фернандеш заяви, че т.нар. геномни изследвания са „напълно различни“ от генетично модифицираните култури, които в миналото предизвикваха спорове в блока.
Представителите на MED9 също така призоваха ЕС да предложи общ подход за опазване на водите, като същевременно се вземат предвид регионалните изисквания.
„Тъй като климатичната криза ще окаже сериозно въздействие върху глобалната продоволствена сигурност, адаптирането към изменението на климата трябва да бъде поставено в центъра на нашите общи политики“, заяви министърът на земеделието на Словения Матея Чалушич.