Dow затвори на нов връх, а Nasdaq прекъсна печелившата си серия, докато инвеститорите се подготвят за решението на Фед
Основните борсови индекси на САЩ се представиха разнопосочно в началото на изключително важната за финансовите пазари седмица, белязана от срещата на Федералният резерв, на която се очаква централните банкери на САЩ да намалят лихвените проценти за първи път от четири години.
Dow Jones Industrial Average добави 0,6%, затваряйки на рекордно високо ниво, S&P 500 се повиши с 0,1%, завършвайки нагоре за шеста поредна сесия, но Nasdaq Composite загуби 0,5%, прекъсвайки поредица от пет победни сесии.
В Европа водещите индекси закриха предимно низходящо вчерашната търговска сесия. Във Франкфурт DAX намаля с 0,35%, парижкият CAC 40 отслабна с 0,21%, а индексът FTSE 100 на Лондонската фондова борса се покачи леко с 0,06%, Общоевропейският Stoxx 600 затвори с 0,16% надолу, като технологичните дружества записаха най-големи загуби – средно с 1,2%.
На Уолстрийт акциите на технологичните компании с голяма капитализация се представиха смесено в понеделник. Любимата на AI инвеститорите Nvidia падна с близо 2%, след като спечели близо 16% миналата седмица, Apple се понижи с 2,8% на фона на опасения относно ранните продажби на току-що пуснатия iPhone 16. Broadcom и Amazon също се понижиха, докато Microsoft, Meta Platform и Alphabet спечелиха позиции. VanEck Semiconductor ETF падна с 1,3% в понеделник.
Intel беше голямата звезда в понеделник, поскъпвайки с повече от 6%, след новината, че е получил подкрепа от няколко милиарда долара от правителството на САЩ за производството на усъвършенствани чипове за военни и разузнавателни приложения. Акциите на компанията, които все още са надолу с около 60% от началото на годината, придобиха повече позиции в разширената търговия, след като компанията предостави актуализация на своя план за възстановяване и разкри партньорство с Amazon Web Services.
Големият въпрос за участниците на пазара тази седмица не е дали Фед ще смекчи политиката на срещата си в сряда, а колко агресивна ще бъде централната банка при намаляването на лихвите.
Трейдърите сега дават около 67% шанс за намаление с половин процентен пункт, според инструмента FedWatch на CME Group. Това е увеличение от около 50% в петък и 30% преди седмица.
Фед обаче обикновено не коригира лихвите с повече от четвърт пункт наведнъж. По-голямо намаление от това, според някои анализатори, би могло ненужно да изпрати сигнал, че Фед вижда възможност за значително влошаване на икономиката. Други казват, че по-голямо намаление е оправдано, като твърдят, че Фед е чакал твърде дълго, за да започне облекчаване на паричната политика.
Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ, която е чувствителна към очакванията за лихвените проценти, в понеделник беше близо до най-ниското си ниво от повече от година, спадайки до 3,62% от 3,65% в петък.
Фючърсите върху златото останаха почти без промяна на около 2 610 долара за унция, продължавайки да се търгуват близо до рекордни върхове, докато биткойн падна с около 2% до около 58 000 долара.