Amazon призовава хората си да се върнат в офиса пет дни в седмицата
Компанията твърди, че личното присъствие прави работата „по-проста и по-ефективна“, отменяйки политиката за дистанционно участие от времето на пандемията
Amazon съобщи на служителите си, че трябва да се връщат в офиса пет дни в седмицата от началото на следващата година, което е една от най-строгите корпоративни реакции срещу дистанционната работа, станала обичайно явление след пандемията.
„Решихме, че ще се върнем към присъствието в офиса по начина, по който бяхме преди началото на COVID“, пише главният изпълнителен директор Анди Джаси в писмо до служителите в цял свят в понеделник, цитиран от Financial Times.
„Забелязахме, че за нашите съотборници е по-лесно да учат, моделират, практикуват и укрепват нашата култура. Сътрудничеството, мозъчната атака и изобретяването се случват по-просто и по-ефективно.“
„Преди пандемията не беше даденост, че хората могат да работят дистанционно два дни в седмицата, и това ще бъде вярно и занапред“.
Той добавя, че ще се правят изключения за служители с болно дете, спешни семейни случаи или проекти за кодиране, които се нуждаят от по-изолирана среда.
Amazon също така ще сложи край на „горещите бюра“ (hot-desking) и ще върне разпределението на етажите в сградите си в САЩ, въпреки че тази практика ще продължи в Европа. В края на 2023 г. компанията е имала около 1,5 млн. служители на пълно и непълно работно време, според регулаторни документи.
Въпреки че по-голямата част от тях са почасови складови работници или шофьори на доставки, компанията все още има стотици хиляди служители в офиси.
Amazon е в авангарда на завръщането към офиса, което я прави изключение сред технологичните компании, които продължават да предлагат по-гъвкави условия. Google изисква от служителите си редовно да посещават една от сградите ѝ три пъти седмично, а много стартъпи остават с изцяло дистанционна дейност.
През май миналата година Amazon въведе правило за тридневно присъствие в офиса и агресивно настояваше за спазването на тази политика, като следеше кога служителите влизат и излизат от сградите и предупреждаваше тези, които упорито не го спазваха.
„Предимствата на това да сме заедно в офиса са значителни“, пише Джаси. „Последните 15 месеца затвърдиха убеждението ни в това.“
В други сектори, сред които финансовите услуги, е въведено петдневно присъствие, но обикновено само за определен персонал, като търговци и мениджъри.
Миналата година JPMorgan Chase каза на своите управляващи директори, че трябва да са на пълен работен ден в офиса, за да дадат пример на останалата част от компанията и да помогнат за обучението на младшите служители.
Джаси - който е в Amazon от 1997 г. и замени основателя Джеф Безос в средата на 2021 г. - очертава и редица други инициативи, целящи да активизират гиганта в областта на електронната търговия и облачните услуги.
Той е създал „бюрократична пощенска кутия“, в която служителите да докладват за „ненужни и прекомерни процеси или правила, които трябва да бъдат премахнати“. Главният изпълнителен директор обяви и съкращаване на средния мениджмънт с цел увеличаване на съотношението между „индивидуалните сътрудници“ и мениджърите с 15% до края на първото тримесечие на следващата година.
„Тъй като разраствахме екипите си толкова бързо и значително, колкото през последните много години, разбираемо добавихме много мениджъри“, пише той.
„Това създаде артефакти, които бихме искали да променим, напр. предварителни срещи за вземане на решения, по-дълга линия на мениджърите, които имат чувството, че трябва да прегледат дадена тема, преди тя да се придвижи напред.“