5-те основни сили, които са в центъра на световната икономика, според Рей Далио
Оценявайки ги, милиардерът стига до заключението, че „изненадите ще са повече в посока надолу, отколкото нагоре“
Кои са петте основни сили, които са в центъра на световната икономика? Това е въпрос, който много хора си задават, а отговор на него дава американският милиардер Рей Далио.
В речта си на Азиатската среща на върха на Milken Institute в Сингапур основателят на Bridgewater Associates е категоричен, че тези фактори са взаимосвързани и често циклични.
Далио прави изказването си в сряда преди решението на Федералния резерв на САЩ за лихвените проценти, а CNBC извежда петте основни акцента от нея.
Дълг, пари и икономически цикъл
Тъй като все още витае несигурност около това какво ще направи Фед на заседанието си тази седмица, Далио изразява загриженост за това как ще се управлява дългът на страната.
„Ще имаме промяна на лихвения процент на Фед и какво ще направи цялата тази динамика? Какво ще се случи с целия дълг? Как ще се справим с него?“, разсъждава той.
Централната банка на САЩ вдигна и задържа дълго време референтните лихвени проценти на най-високото им ниво от 23 години насам, което принуди правителството да отдели 1,049 трлн. долара за обслужване на дълга - увеличение с 30% в сравнение с предишната година. Това е част от очакваните плащания на обща стойност 1,158 трлн. долара за цялата година.
„Каква е стойността на това и като дългове на един човек или активи на друг? Каква е тя от гледна точка на съхранение на богатството? Това са важни въпроси, неотложни“, категоричен е милиардерът.
Вътрешен ред и безпорядък
„На второ място е въпросът за вътрешния ред и безпорядъка“, казва Далио, визирайки политиката на САЩ преди изборите. „Съществуват непримирими различия между десницата и левицата, продиктувани от големите разлики в богатството и ценностите. И те поставят под въпрос дори организираното предаване на властта“.
За първи път в изборния цикъл през 2024 г. вицепрезидентът Камала Харис вече се смята за по-вероятен победител от бившия президент Доналд Тръмп, според проучване на CNBC, публикувано във вторник.
Миналата седмица кандидатите дебатираха по въпроси от правото на аборт до митата и други политически заявки. Все пак, независимо кой заема Белия дом, политическата програма на президента има ограничено въздействие върху цялостното състояние на икономиката на САЩ.
Конфликти между великите сили
Като трета своя грижа Далио посочва геополитиката: а именно отношенията между САЩ и Китай.
Те се обуславят от редица постоянни напрежения, като например териториалните въпроси в Южнокитайско море, политическия статут на Тайван и икономическите тарифи.
„Мисля, че вероятно има страх от война, който ще застане на пътя - взаимно гарантирано унищожение. Това е хаос“, подчертава той, без да назовава конкретна точка, която може да доведе до взрив на ситуацията.
Природни бедствия
Далио е категоричен, че „природните бедствия“ в исторически план са представлявали по-голяма заплаха за човечеството и обществото, отколкото войната.
„Природните бедствия, сушите, наводненията и пандемиите са убивали повече хора и са били отговорни за промяната на повече вътрешни и международни порядки“, отбелязва милиардерът, подчертавайки, че цената на изменението на климата е напът да се увеличи.
По данни на Световния икономически форум климатичната криза води до 12% загуба за глобалния БВП с всяко увеличение на температурата с 1°C.
Технологии
Технологиите ще бъдат „фантастични“, ако човек успее да ги възприеме и инвестира в тях по подходящ начин, смята Далио.
„Потенциалните ползи за производителността са огромни“, казва той, като уточнява, че те създават компании еднорози, а когато това се случва - една част от населението се справя по-добре.
„Който спечели технологичната война, той ще спечели и военната“, категоричен е Далио.
Оценявайки тези пет фактора, основателят на Bridgewater Associates стига до заключението, че „изненадите са повече в посока надолу, отколкото нагоре“.