Новата облекчена ера на Уолстрийт идва с труден старт
Цените на акциите вече са близо до рекордни стойности. Икономиката на САЩ губи пара. И не е сигурно, че най-ниските лихвени проценти, изместени от инфлацията след пандемията, ще се върнат скоро
Джером Пауъл изпълни точно това, което трейдърите на Уолстрийт отдавна се надяваха: Голямо намаление на лихвените проценти, което да оправдае тазгодишното рязко поскъпване на акциите и облигациите, тъй като ерата на строгата парична политика най-накрая започна да се обръща.
Акциите, особено тези на чувствителни в икономическо отношение компании, се повишиха за кратко, което доведе до покачване на S&P 500 с близо 1%. Същото важи и за облигациите, докато перспективата за лесни пари занапред първоначално тласна нагоре спекулативни активи като криптовалутите.
Въпреки това до края на търговския ден печалбите се понижиха, тъй като икономическата и пазарната реалност се оказа по-отрезвяваща. Дори и с намаляването на лихвения процент с половин пункт - агресивен ход, който обикновено е запазен за рецесия или криза - и с още намаления, инвестиционният фон не става по-ясен от преди.
Цените на акциите вече са близо до рекордни стойности. Икономиката губи пара. И не е сигурно, че най-ниските лихвени проценти, изместени от инфлацията след пандемията, ще се върнат скоро, пише Bloomberg.
Макар че в четвъртък акциите набраха известна инерция, в сряда всички основни активи отбелязаха спад. Мащабите на спадовете бяха незначителни, но подобно съгласувано отдръпване не е следвало политическо решение на Фед от юни 2021 г. насам.
Особено тревожни за трейдърите бяха коментарите на Пауъл, които съвпаднаха с обрата на пазарите на акции и облигации: че никой не бива да очаква Фед да има навика да намалява лихвените проценти с половин пункт в бъдеще и че неутралното им ниво вероятно е по-високо, отколкото е било преди пандемията.
„Важният момент тук е, че има действие - 50 базисни пункта, и очакване за това, което е било оценено“, казва пред Bloomberg Джефри Розенберг, портфолио мениджър в BlackRock. „Това е малко разочароващо в сравнение с това, което беше натрупано в очакванията за облигациите“.
Вследствие на това икономисти и трейдъри коригираха прогнозите и залозите си, за да отчетат новата позиция на Фед. Goldman Sachs прогнозира по-дълга поредица от последователни намаления, докато икономистите на JPMorgan Chase потвърдиха призива си за още едно намаление с половин пункт през ноември, макар да посочиха данните за работните места като ключови за становището си.
Пауъл беше оптимистично настроен за икономиката и разсея опасенията за рецесия. По време на пресконференцията си той заяви, че централната банка е уверена, че „силата на пазара на труда може да се запази в контекста на умерен растеж и устойчиво понижаване на инфлацията до 2%“. Същевременно той предупреди да не се приема, че придвижването с половин пункт определя темпото, което политиците ще продължат - подчертавайки, че всичко ще зависи от това как ще постъпят данните.
Пазарът на облигации вече се бе нагърбил с поредица от понижения на лихвените проценти и залозите за хода в сряда се бяха натрупали толкова много, че на практика вече бяха отчетени. Доходността на двугодишните американски съкровищни облигации, например, вече се беше понижила от над 5% в края на април, което беше достатъчно, за да отрази няколко понижения на лихвите.
„За Пауъл винаги щеше да е трудно да „изпревари“ пазара на облигациите, като се има предвид колко много се е променил той през последните около шест седмици“, казва Майкъл де Пас, глобален ръководител на отдела за търговия с лихвени проценти в Citadel Securities.
Въпреки че икономиката не изглежда очевидно нуждаеща се от стимулиране, има признаци за тенденция на отслабване. Средният тримесечен прираст на заплатите в неселскостопанския сектор е най-ниският от 2020 г. насам, а показателите за фабричното производство също са се понижили.
В същото време равнището на безработица в САЩ е едва 4,2%, прогнозите са брутният вътрешен продукт през 2024 г. да нарасне със същия темп като през миналата година, а анализаторите определят ръста на печалбите в S&P 500 през 2025 г. на особено стабилните 14%. Този оптимистичен фон накара инвеститорите да повишат цените на акциите до почти безпрецедентни оценки: над 25 пъти спрямо печалбите през последните четири тримесечия.
Това може да отразява друга аномалия: Фед е повишил лихвените проценти толкова високо - около 5,3% преди отстъпката в сряда - че е накарал трейдърите да бъдат уверени, че има достатъчно възможности за намаляване, ако икономиката се задържи.
„Макар че всички можем да обсъждаме обоснованата скорост на намаляване на лихвите още от самото начало, реалността е, че посоката на движение на лихвите е по-ниска“, казва пред Bloomberg Чарли Рипли, старши инвестиционен стратег в Allianz Investment Management.
„Досегашните резултати на този Фед показват, че в исторически план той не е бил най-бързият, но е показал способността си да увеличава темпото, когато сметне за необходимо.“
Трейдърите обаче се затрудняват да прогнозират пътя на Фед, откакто инфлацията се повиши след пандемията, а зависимостта на Пауъл от постъпващите данни означава, че няма да е по-лесно сега, когато той промени курса.
Политиците заложиха допълнителен процентен пункт на съкращения през 2025 г., според медианната им прогноза. Търговците на облигации обаче все още разчитат на по-агресивен темп.
„Налице е по-продължителен цикъл на облекчаване“, казва Джак Макинтайър, портфолио мениджър в Brandywine Global Investment Management. „Сега това ще бъде битка между пазарните очаквания и Фед, като данните за заетостта, а не за инфлацията, ще определят коя страна е права.“