Уолстрийт завърши на червено след дръзкото намаление на лихвените проценти от Фед
Представителите на Фед очакват да направят допълнителни съкращения през следващите месеци, намалявайки лихвения процент с допълнителен половин пункт
Основните борсови индекси в САЩ затвориха надолу в сряда, изтривайки печалбите, отчетени непосредствено след решението на Федералния резерв да намали лихвените проценти за първи път от повече от четири години с дръзкия половин процентен пункт.
Dow Jones Industrial Average, S&P 500 и Nasdaq Composite се понижиха с по 0,3%, докато инвеститорите оценяваха политическата декларация на Фед, тримесечните икономически прогнози на централните банкери и коментарите на председателя Джером Пауъл. S&P 500, който скочи до рекорден връх малко след обявяването на решението на Фед, в крайна сметка прекъсна печелившата си 7-дневна серия.
Акциите на технологичните компании с голяма капитализация, които водеха пазара по време на неотдавнашното му рали, бяха смесени в сряда. Любимата на AI инвеститорите Nvidia падна с близо 2%, Microsoft се понижи с 1%, докато Apple спечели близо 2%. Amazon завърши съвсем малко по-надолу, а Alphabet - малко по-високо.
Доходността на 10-годишните държавни облигации, която е чувствителна към очакванията около лихвените проценти, се повиши до 3,71%. Фючърсите върху златото се понижиха с 0,5% до 2580 долара за унция, след като достигнаха нов рекорд до около 2620 долара.
Намалението на лихвените проценти, които бяха на 23-годишен връх, с половин процентен пункт е по-голямо ниво, отколкото много участници на пазара очакваха, и необичайно висока корекция за Фед.
Централните банкери очакват да направят допълнителни съкращения през следващите месеци, намалявайки лихвения процент с допълнителен половин пункт при оставащите им две срещи тази година, стана ясно от проучване на членовете на комитета, отговарящ за паричната политика.
Председателят Джером Пауъл характеризира последното намаление на Фед, което понижава референтната лихва по федералните фондове до диапазона 4,75%- 5%, като „рекалибриране на политиката надолу с течение на времето до по-неутрално ниво“. Той заяви в сряда, че „неутралната ставка вероятно е значително по-висока, отколкото беше“ преди пандемията.
Представителите на Федералния резерв се опитват да балансират два риска.
Единият е да не забавят намаляването на лихвите по начин, който води до нарастваща безработица - и кара централните банкери да бързат с по-големи съкращения.
„Това е надпревара между забавянето на пазара на труда, което се случва, и разхлабването на паричната политика от страна на Фед, преди слабостта да доведе до спад“, казва пред The Wall Street Journal Прия Мисра, мениджър на активи в J.P. Morgan Asset Management. „Ако това е началото на отслабване на пазара на труда, Фед трябва да действа по-спешно по отношение на по-големите съкращения“, добавя експертът.
Другият риск е, Фед да бъде принуден да се върне обратно към повишаване на лихвите. „Шансовете инфлацията да остане на ниво над целта на Фед от 2% се увеличават, ако Фед продължи да прави съкращения с 50 базисни пункта занапред, когато икономиката не се нуждае от тях“, казва Дийн Маки, главен икономист в хедж фонда Point72 Asset Management.