AI чатботът на Meta ще говори с гласовете на известни актьори
Компанията е сключил договори с няколко холивудски знаменитости, между които Джуди Денч, Кристен Бел и Джон Сина
Собственикът на Facebook - Meta Platforms - планира да обяви тази седмица, че е сключил договори с редица актьори като Джуди Денч, Кристен Бел и Джон Сина, които да озвучават чатбота му Meta AI, съобщава Reuters, позовавайки се на свои източници, запознати с плановете на компанията.
Новата аудиофункция ще предложи на потребителите възможността да изберат глас за подобния на ChatGPT дигитален асистент на Meta от списък с пет известни личности, както и няколко общи опции за глас. Очаква се гигантът в областта на социалните медии да обяви аудио възможностите на годишната си конференция Connect, която започва в сряда.
Meta ще представи първата версия на очилата си за добавена реалност и ще акцентира върху пътната си карта за други хардуерни устройства като умните очила Ray-Ban Meta, които миналата година станаха първият продукт, включващ аудио версия на чатбота Meta AI.
Гласовете на знаменитостите ще започнат да се пускат в САЩ и на други англоезични пазари тази седмица в семейството приложения на Meta, което включва Facebook, Instagram и WhatsApp.
По-рано това лято Bloomberg за първи път съобщи, че Meta води разговори с известни личности за използване на гласовете им за проекти с изкуствен интелект. Миналата седмица пък главният изпълнителен директор на компанията Марк Зъкърбърг публикува в Instagram промоционален видеоклип с участието на Джон Сина, в който той и няколко други лица участват в каскади, докато носят очилата Ray-Ban Meta.
Meta се фокусира върху предлагането на продукти с генеративен изкуствен интелект (GenAI) на милиардите си потребители, тъй като се конкурира с подкрепения от Microsoft производител на ChatGPT OpenAI и Alphabet (Google) за доминираща роля в бързо развиващата се технология. Като част от това компанията постоянно добавя възможности към своя чатбот и се стреми да го превърне в по-значима част от преживяването при използване на приложенията ѝ.
OpenAI показа подобна аудио функция за своя чатбот през май, но бързо се сблъска с проблеми, когато актьорката Скарлет Йохансон обвини компанията, че го е накарала да звучи „страшно подобно“ на нея, въпреки че тя е отказала да предостави гласа си за проекта.
Понастоящем асистентът на Meta може да участва в текстови чатове и да генерира изображения в отговор на подкани от потребителя. Миналата година компанията експериментира с привличането на звезди в проекта, като пусна текстови версии на чатбота, вдъхновени от знаменитости като Парис Хилтън и Снуп Дог, въпреки че те така и не успяха да привлекат вниманието на потребителите.
Оттогава Meta пренасочи вниманието си към продукта AI Studio, който позволява на създателите на съдържание в нейните платформи да създават версии на самите себе си с чатботове.