AI и културата – основна тема на фокус в срещата на министрите от Г-7
Лидерите се споразумяха да работят за преодоляване на етичните, правните, икономическите и социалните последици от изкуствения интелект за културните и творческите индустрии
Министрите на културата от Г-7 – Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и САЩ, проведоха редовна среща в Неапол, за да обсъдят предизвикателствата в управляваната от тях сфера.
Свободата на изразяване заемаше важно място в дневния ред, като в заключителната си декларация те изразиха ангажимент да защитават този основен принцип, пише Euronews.
„Ще насърчаваме и защитаваме свободата на изразяване, включително свободата на творците и журналистите да творят и изразяват възгледите си без намеса, както и плурализма, независимостта и устойчивостта на медиите“, се казва в документа от осем страници.
Поетият ангажимент включва и насърчаване на „зачитането на различно мнение в демократичния дебат“ и „противодействие на всякакви опити за цензуриране, маргинализиране или заличаване на културни мнения“.
Лидерите се споразумяха да работят за преодоляване на етичните, правните, икономическите и социалните последици от изкуствения интелект за културните и творческите индустрии.
„Ще обменим идеи относно политическите подходи, свързани с разработването и внедряването на AI по безопасен, сигурен и надежден начин, и относно подобряването на регулаторната среда и управленските подходи за насърчаване на социалната и икономическата стойност на човешкото творчество и труд“, заявиха те.
На фона на продължаващото разрушаване на културното наследство в Украйна министрите се ангажираха да помогнат на страната да възстанови щетите, нанесени след руското нахлуване.
„Решително осъждаме пълномащабната агресия на Русия срещу Украйна и широкомащабното унищожаване на исторически обекти и културни институции“, заявиха те, като подчертаха щетите, нанесени на „музеи, театри, библиотеки, архиви, църкви и други места за поклонение, които застрашават украинската културна идентичност“.
Пред лицето на тези разрушения министрите обещаха „да бъдат единни в защитата и насърчаването на устойчивостта и възстановяването на украинската култура и културно наследство, материално и нематериално“.
Освен заключителната декларация, допълнителен документ се съсредоточи върху културата като ключов двигател на устойчивото развитие в Африка.
„Ще насърчаваме взаимния обмен на знания [...] в подкрепа на усилията за стимулиране на културните и творческите сектори и индустрии; защита на културните ценности от незаконен трафик; популяризиране, опазване и устойчиво управление на културното наследство и увеличаване на присъствието на Африка в списъците на ЮНЕСКО за материално и нематериално наследство“, заявиха министрите на културата от Г-7, поемайки ангажимента заедно с други заинтересовани страни.
ЮНЕСКО, образователният, научен и културен орган на ООН, даде висока оценка на ангажиментите на лидерите.
„Приемането на декларацията на Г-7 е ясен ангажимент на световните лидери към културата. Културните права трябва да бъдат защитавани, утвърждавани и насърчавани на най-високо ниво на политиката и вземането на решения“, заяви Ернесто Отоне, заместник-генерален директор по въпросите на културата на ЮНЕСКО.
Пълният текст на декларацията може да видите ТУК